natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Britské tajfuny startovaly k ruskému vrtulníku u hranic Lotyšska

  21. května 2014  12:45,  aktualizováno  14:34
  Britští stíhači, střežící vzdušný prostor nad Pobaltím, mají za sebou první ostrý start. Dva stroje Eurofighter Typhoon musely vzlétnout kvůli neidentifikovanému letounu, pohybujícímu se nebezpečně blízko hranic Lotyšska. Dva incidenty hlásí také Finsko.  

  Britský Eurofighter Typhoon v Litvě | foto: NATO Photos

  První ostrý start nad Pobaltím, takzvaný "Alpha Scramble", potvrdilo britské ministerstvo obrany. "Dva bojové letouny Typhoon byly povolány z výcvikového letu, aby zachytily neidentifikovaný letoun v blízkosti lotyšské hranice," uvedlo ministerstvo v oficiální zprávě.

  Ukázalo se, že tajemný stroj je vojenský vrtulník Ka-27 z ruské válečné lodi, která operovala v mezinárodních vodách Baltu. Podle britské ministerstva šlo o jeden z nejnovějších přírůstků ruské flotily - korvetu třídy Stěreguščij, určenou k pobřežnímu hlídkování, ničení ponorek a obraně konvojů.

  Stíhači v Pobaltí

  Aliance kvůli chování Ruska v dubnu ztronásobila počet stíhaček, které chrání vzdušný prostor nad Litvou, Lotyšskem a Estonskem. Běžně totiž nebe na trojlístkem zemí, které nemají vlastní stíhače, hlídají čtyři stroje. Teď jich v oblasti operuje tucet. Další jsou v Polsku a Rumunsku.

  Pohotovostní stroje v rámci takzvaného "Air-Policingu" obvykle zasahují právě u ruských vojenských strojů, které míří do Kaliningradu nebo naopak zpět z této ruské enklávy.

  Zkušenosti mají s takovými zásahy i čeští piloti s gripeny.

  Během dvou nasazení v Pobaltí museli podobně vystartovat ve více jak dvaceti případech.

  Vrtulník nekomunikoval s dispečery řízení letového provozu a pohyboval se blízko lotyšského vzdušného prostoru bez zapnutého "odpovídače". Zařízení umožňuje automatickou identifikaci letadla pro potřeby řízení letového provozu a poskytuje základní údaje o letadle včetně kódu letu nebo výšce.

  Britské stroje vrtulník, který se mezitím vracel zpět k ruskému plavidlu, identifikovaly a po "přátelském pozdravu" ruské korvety zamířily zpět na leteckou základnu Šiauliai v Litvě, odkud v rámci opatření na posílení ochrany pobaltských zemí nyní startují.

  "Jako piloti to běžně trénujeme a setkáváme se s tím v praxi během pohotovosti v Británii a na Falklandských ostrovech. Typhoon je ideální pro zachycení všech typů letounů, od pomalých vrtulníků až po nadzvukové stroje," uvedl velitel letky Billy Cooper.

  Británie na ochranu Pobaltí vzhledem k ukrajinské krizi a ruské anexi Krymu vyslala čtyři stroje Eurofighter Typhoon. Z litevského Šiauliai operují společně se čtyřmi letouny MiG-29 polských vzdušných sil. Z estonského Amaru pak startují ještě čtyři dánské stroje F-16.

  Dva incidenty ve Finsku

  Dvě narušení vzdušného prostoru hlásí také Finsko. Dva nespecifikované ruské stroje se měly dostat do vzdušného prostoru Finska v úterý.

  Podle finské televizní stanice YLE s odkazem na ministerstvo obrany došlo k jednomu narušení po osmnácté  hodině. K neznámému stroji u pobřeží nedaleko Porvoo musely odstartovat finské stíhačky F-18.

  Finské pohotovostní letouny údajně nad pevninou způsobily takzvaný sonický třesk, což znamená, že k "narušiteli" musely spěchat nadzvukovou rychlostí. Podle informací YLE šlo pravděpodobně o letoun ruského námořnictva, který letěl do Kaliningradu.

  Finsko stejně jako sousední Švédsko podobné incidenty už v minulosti zaznamenalo. Nicméně vzhledem k ukrajinské krizi a chování Ruska se nyní více přimknulo k NATO. Obě severské země sice nejsou členy, ale dlouhodobými partnery.

  "Je to trochu paradox, že ruský zásah na Ukrajině přivedl Finsko a Švédsko blíže k NATO. Pochybuji, že to byl ruský záměr," prohlásil minulý týden finský ministr obrany Carl Haglund s tím, že ukrajinská krize nyní dala ve Finsku nový impuls k debatě o možném vstupu mezi spojence.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media