natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Britští vojenští zdravotníci nastupují v brněnské nemocnici

  12. listopadu 2020  8:17
  Šestice britských vojenských zdravotníků ve čtvrtek nastoupí do Vojenské nemocnice v Brně, aby pomohla personálu se zvládáním koronavirové nákazy. O zdravotnickou pomoc požádalo Česko své spojence z EU i z NATO kvůli rozsahu epidemie. Britští vojáci budou zapojeni do standardních denních i nočních směn v nemocnici.  
  Britští armádní zdravotníci | foto: defenceimagery.mod.uk

  Britský tým tvoří čtyři ženy a dva muži. Jde o specialisty na urgentní medicínu. Všichni mají výcvik „Combat Medical Technicians“, což je ekvivalent vyškolené zdravotní sestry.

  Podle šéfa vojenského zdravotnictví Zoltána Bubeníka se dva britští vojáci mohou ihned zapojit do činnosti urgentního příjmu či ARO, ostatní musí pracovat pod odborným dohledem. Působit proto budou v malých týmech pod vedením českých lékařů.

  „Jde o zkušené zdravotníky, kteří budou vítanou posilou našich lidí, uvedl. Komunikace v anglickém jazyce podle něj nebude žádnou překážkou, jelikož český vojenský personál je jazykově velmi dobře vybaven a zvyklý komunikovat v angličtině například z řady nasazení v zahraničních misích.

  10.listopadu 2020 v 15:02, příspěvek archivován: 12.listopadu 2020 v 09:19

  When NATO calls for assistance, the UK stands ready to support. Defence Secretary Ben Wallace remarks on our support to the Czech Republic's Coronavirus response. #WeAreNATO https://t.co/xUYsalDCyr

  Podle náměstka Jana Havránka české ministerstvo obrany počítá rovněž s tím, že by se Britové měli také podílet na konzultacích s generálním štábem a Vojenskou zdravotnickou službou. Délka jejich nasazení bude záviset na vývoji epidemie.

  Brněnská vojenská nemocnice se v současnosti stará asi o 50 pacientů s nemocí covid-19 a k dispozici má dalších deset lůžek pro pacienty s touto nemocí. Nemocnice zatím situaci zvládá. Onemocnění prodělalo asi padesát zaměstnanců.

  „Velká Británie vyslyšela žádost České republiky o pomoc v boji proti covid-19. Přicházíme vám na pomoc,“ uvedl britský velvyslanec Nick Archer. Podle britského ministra obrany Bena Wallace budou moci britští zdravotníci svým aliančním kolegům nabídnout své schopnosti.

  Dva lékaře již také vyslalo Německo, němečtí vojenští zdravotníci se od pondělí zapojili do práce v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích. Jde o specialisty z oblasti jednotky intenzivní péče a ARO, jeden je z Berlína, druhý z hamburské nemocnice.

  Česku také pomůže texaská a nebraská Národní garda. Američtí zdravotníci mají zkušenosti s bojem s koronavirem z USA. V Česku budou nasazeni v olomoucké vojenské nemocnici. Podle dřívějších informací budou radit českým lékařům a konzultovat s nimi otázky kolem koronaviru. Budou se moct také spojit s americkými specializovanými pracovišti.

  O příchodu dalších vojenských zdravotníků ze zahraničí ministerstvo obrany podle Havránka zatím nejedná. Původní požadavek na příchod až 300 zdravotníků byl formulován zhruba před třemi týdny a od té doby se šíření koronaviru podařilo přibrzdit.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu