Čeští výsadkáři se do země přesouvají v úterý a ve středu, informoval generální štáb. Vojáci 43. výsadkového praporu z Chrudimi momentálně drží pohotovost pro případ potřeby jako záložní rota pro síly Evropské unie.
„Jednotka byla aktivována na základě žádosti operačního velitele mise EUFOR ALTHEA v návaznosti na zhoršení bezpečnostní situace v místě nasazení,“ uvedl generální štáb.
Jednotka je vybavena vlastními vozidly Land Rover Defender 130 Kajman, která jsou doplněna o kolovou techniku (logistického a zdravotnického zabezpečení).
Úkolem českých vojáků je zajistit bezpečné prostředí v Bosně. Spolu s českou jednotkou byla aktivována také rumunská rota a italská vrtulníková jednotka v celkovém počtu 300 vojáků. Zatím se počítá s nasazením české jednotky po dobu jednoho měsíce. Vojáci budou dislokováni v kempu Butmir v Sarajevu.
Čeští, italští a rumunští vojáci se tak připojí k posádce, jež dohlíží na dodržování Daytonské mírové dohody z roku 1995. Zemí tvoří dva celky – Republika srbská a Federace Bosny a Hercegoviny. Obě části spojují centrální instituce a každá z nich má svou vlastní vládu. Vysoký představitel OSN pak dohlíží na dodržování mírových dohod. Momentálně je to od loňského srpna Christian Schmidt.
Ten nedávno ve své zprávě varoval, že Bosně a Hercegovině bezprostředně hrozí rozpad a velmi reálné nebezpečí návratu ke konfliktu. Bosenští Srbové podle Schmidta svými kroky tlačí na faktický rozpad národní armády, a to na srbskou a bosenskou frakci.
Napětí uvnitř balkánské konfederace rapidně vzrostlo po únorovém odsouzení vůdce bosenských Srbů Milorada Dodika, na kterého už bosenská prokuratura vydala zatykač. Dodik je považován za separatistu a proruského politika a v reakci na zatykač uvedl že chce požádat Rusko, aby v Radě bezpečnosti OSN vetovalo prodloužení mandátu unijních sil EUFOR v Bosně.
Dodik na konci února stanul před soudem, protože podepsal zákony, které pozastavily výkon rozhodnutí bosenského ústavního soudu a vysokého představitele OSN. Soud Dodikovi uložil trest jednoho roku vězení a šestiletý zákaz výkonu politických funkcí. Přesto minulý týden podepsal další zákony zakazující působení bosenských celostátních soudních orgánů, prokuratury, policie a tajné služby SIPA v Republice srbské. Tyto zákony pak pozastavil bosenský ústavní soud.
Ve středu pak podle informací agentury AFP s odvoláním na bosenskou policii federální bosenská prokuratura nařídila zadržení nepravomocně odsouzeného Dodika kvůli tomu, aby mohl být vyslechnut.
Evropská unie převzala odpovědnost za mírovou mnohonárodní operaci na území Bosny a Hercegoviny od sil NATO 2. prosince 2004. Od června 2010 se Armáda České republiky znovu zapojila do mnohonárodní mírové operace Evropské unie na území Bosny a Hercegoviny vysláním důstojníků na velitelství v Sarajevu.