natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Zajistěte peníze na pásové obrněnce, žádá vládu výbor pro obranu

  4. listopadu 2020  18:40
  Už nyní je jasné, že kvůli pandemii koronaviru nabere výběr nových pásových obrněnců pro armádu za více jak 50 miliard korun další několikaměsíční zpoždění. Sněmovní výbor pro obranu proto ve středu vyzval vládu, aby určila pevný harmonogram nákupu včetně možných alternativ a zajistila s garancemi potřebné peníze.  

  BVP-2 české armády na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Sněmovní výbor pro obranu se ve středu postavil za dokončení nákupu 210 pásových bojových vozidel pěchoty (BVP).

  Největší zbrojní zakázku dosavadní historie za více jak 50 miliard korun totiž ohrožují kromě pandemie koronaviru také snahy komunistických poslanců o snížení výdajů na obranu o 10 miliard. KSČM tím podmiňuje podporu státnímu rozpočtu při hlasování.

  Pandemie zdrží obří zakázku. Vojáci odložili testování „bévépéček“

  Kvůli šíření covid-19 v uplynulých týdnech muselo ministerstvo obrany odložit plánované důkladné testování nabízených obrněnců od tří výrobců a projekt se tak opět zdrží minimálně o několik měsíců.

  „Jsme svědky neustálého posouvání a oddalování,“ konstatovala předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) s tím, že výbor by měl přimět vládu, aby projekt dotáhla do konce.

  Ministerstvo obrany chtělo původně dodavatele vybrat do konce roku. Teď počítá s podpisem smlouvy do června příštího roku. Nový termín testování obrněnců byl předběžně určen na konec ledna a únor.

  Výbor tak dnes přijal jednomyslné usnesení, podle kterého má nákup BVP pro Českou republiku zásadní bezpečnostní i ekonomický význam. A díky zapojení českého obranného průmyslu do výroby a servisu také vliv na vytvoření pracovních míst.

  Poslanci projekt označili za jeden ze stěžejních programů modernizace české armády a významné zpoždění, které nabírá, bude mít negativní vliv na zajištění obranyschopnosti země.

  „Je proto žádoucí co nejdříve dokončit proces výběru dodavatele,“ shodli se. Vládu a ministerstvo obrany výbor žádá, aby stanovily pevný a realistický harmonogram nákupu včetně plateb v jednotlivých letech a garantovaly dostatečné finanční prostředky na nákup.

  Ve hře může být i nákup vláda-vláda

  Zároveň by podle výboru měly vláda s ministerstvem zvážit všechny možné alternativní varianty na pořízení pásových obrněnců včetně možného nákupu na základě mezivládní dohody jako u jiných projektů. Například nákup amerických vrtulníků.

  Ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) na jednání výboru uvedl, že pokud nebyl schválen rozpočet ministerstva obrany podle vládního návrhu, bude nákup ohrožen.

  Urvat armádě deset miliard? To je stop modernizaci, říká generál Šedivý

  Poukázal tak na požadavek komunistů, kteří chtějí armádě vzít příští rok deset miliard korun. Náčelník generálního štábu Aleš Opata pak varoval, že bez nových BVP ztratí bojeschopnost jedna z klíčových jednotek armáda - 7. mechanizovaná brigáda, která má být primárně vozidly přezbrojena a v rámci českého slibu spojencům v NATO má v polovině roku 2026 zastávat roli moderní brigády těžkého typu.

  O zakázku, která má podle náměstka ministra obrany pro akvizice Lubora Koudelky stát maximálně 51,7 miliardy korun včetně DPH, se v poslední fázi ucházejí tři výrobci. Britsko-švédský BAE Systems/Hägglunds AB s vozidlem CV90, americký General Dynamics European Land Systems (GDELS) s obrněncem Ascod a německý koncern Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx. Ze soutěže odstoupilo německé konsorcium PSM s obrněncem Puma.

  Obrana přitom nepočítá s variantou, že by k nákupu obrněnců nedošlo. Podle ministra Metnara by se zakázkou kvůli změnám v harmonogramu dodávek měla brzy znovu zabývat vláda a poté ministerstvo vyzve dodavatele, aby předložili své finální nabídky.

  Kvůli zmírnění ekonomických následků pandemie koronaviru totiž na jaře ministerstvo obeslalo výrobce, že chce dodávky vozidel rozložit do delšího časového období, než původně plánovalo a s tím i platby za ně.

  Dodávky a platby měly podle původního předpokladu skončit v roce 2026. Nově by ale armáda měla přebírat vozidla až do roku 2027 a ministerstvo za ně platit až do roku 2028.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media