Už letos v červenci má být polygon zanesen do leteckých map České republiky. Na konci léta tak má vzniknout první oficiálně zapsaný sdílený testovací polygon o rozloze 300 kilometrů čtverečných přímo v srdci Evropy, s výbornou dostupností a zázemím specializovaného UAV Technologického parku Moravské Budějovice.
Za vznikem polygonu stojí český rodinný start-up FlyinDiamonds, který nejprve synchronizoval drony do choreografií světelných show, a dnes pracuje i na autonomním řízení roje dronů vlastní výroby pro průmyslové aplikace. Právě potřeba testovat složitější scénáře v reálném prostředí přivedla zakladatele k myšlence sdíleného polygonu, který by sloužil celému sektoru.
„Postavili jsme polygon, který vznikl z reálné potřeby – vlastní, i té, kterou slyšíme od dalších hráčů v oboru, proto jsme chtěli otevřít prostor pro spolupráci všem aktérům české bezpilotní scény,“ říká Tomáš Jelínek, spoluzakladatel FlyinDiamonds.
Projekt nedávno schválila Komunikační skupina aerospace managementu (KS ASM), která sdružuje české regulační autority a koordinuje strategickou úroveň uspořádání vzdušného prostoru. Cílem je vytvořit otevřený ekosystém pro startupy, větší hráče i univerzity, posílit domácí know-how a posunout Česko mezi bezpilotní huby světového formátu.
Polygon je koncipován jako technologicko-výcvikový hub, který umožní testování náročnějších bezpilotních letounů (UAV) i pozemních vozidel (UGV), misí, výcvik pilotů a operátorů, simulaci provozu v režimu U-SPACE a zázemí pro výzkum.
Na jedné adrese tak v Moravských Budějovicích vzniká prostor pro transfer know-how a spolupráci mezi průmyslovými partnery, vývojáři a inovátory i městy. Díky tomu polygon usnadní zavádění bezpilotních technologií do praxe včetně autonomních řešení pro chytrá města a Smart City infrastrukturu.
Klíčovým partnerem projektu je státní podnik LOM PRAHA. Polygon je totiž příležitostí k posílení obranyschopnost Česka. „Aktivně se podílíme na formování schopností, které budou pro obranu ČR zásadní v příštích dekádách. Partnerství mezi technologickými firmami, státní sférou a regulátory je přirozený krok k posílení naší připravenosti,“ prohlásil generální ředitel Jiří Protiva. Státní podnik plánuje využít polygon pro výcvik operátorů dronů, nejprve pro Armádu ČR a Univerzitu obrany, později i pro další partnery.
Polygon není jen o obraně – jeho technologie mají sloužit i civilnímu sektoru, zejména takzvaným chytrým městům. U-SPACE regulace, která integruje drony do vzdušného prostoru, je jednou z priorit. „Chceme sehrát roli integrátora mezi státní a soukromou sférou při spoluvytváření progresivních technologií,“ konstatoval Protiva.
Například spolupráce s firmou DroneTag, lídrem v oblasti systémů detekce dronů, má posílit bezpečnost letišť a kritické infrastruktury díky testování pokročilých přijímačů. Český startup DroneTag patří k absolutní světové špičce na poli identifikačních modulů tzv. „remote ID“, které se připojují na stroj a vysílají signály, aby je mohli vidět další účastníci provozu a tím předejít srážkám a haváriím. Podnik nyní rozvíjí další produktovou osu: posunul se od vysílacích k přijímacím zařízením, v nichž hodlá rovněž patřit mezi celosvětové premianty.
Projekt rovněž otevírá dveře i akademickému světu. „Polygon vytváří most mezi výzkumem, výcvikem a reálným provozem – a otevírá cestu nové generaci expertů,“ říká Josef Jelínek, spoluzakladatel FlyinDiamonds, jehož příběh začal na VUT v Brně. Univerzity jako ČVUT a Univerzita obrany budou moci testovat své technologie v reálných podmínkách, což zrychlí transfer inovací do praxe.
„Bezpilotní scéna je oblastí, která může Česko posunout do čela evropského technologického pelotonu. Chceme přispět k tomu, aby české inovativní firmy spoluutvářely vývoj bezpilotních systémů doma i ve světě, a staly se respektovanými partnery pro globální hráče,“ podotkl Protiva.