natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Barták: Americký radar je obranným prvkem

  3. května 2007  11:37
  Americký radar a jeho případné umístění na území Česka je čistě obrannou záležitostí a Rusko jím není nijak ohroženo. Na zbrojním veletrhu IDET v Brně to uvedl náměstek ministryně obrany Martin Barták.  

  Podle něj není v tuto chvíli české území nijak chráněno proti balistickým raketám, i když nedůvěryhodné režimy například v Íránu nebo Severní Koreji takovými střelami, které by Evropu ohrožovaly, zatím nedisponují. "Darebácké země na jejich vývoji ale prokazatelně pracují," poznamenal Barták.

  Požadavek, aby americké komponenty protiraketové obrany byly součástí systému NATO, není podle Bartáka už na místě. Aliance dala nedávno jasně najevo, že tomu tak bude. Americký systém totiž nepokryje jižní státy NATO jako Bulharsko, Rumunsko, Řecko a Turecko.

  Tyto země by měl podle plánů expertů ochránit vlastní systém NATO proti raketám krátkého a středního doletu, který aliance chystá na rok 2010. Americký a alianční systém by pak fungovaly společně a navzájem se doplňovaly.

  Podle experta na protiraketovou obranu Luboše Marka z ministerstva obrany bude ochranu těchto zemí zajišťovat alianční systém v podobě křižníků a dalších předsunutých prvků protiraketové obrany. "Tyto prvky spolehlivě zničí balistické střely už při startu," řekl.

  USA si přejí rozmístit v Polsku desítku protiraketových střel a v Česku radar dalekého dosahu. Systém má podle americké strany chránit USA a evropské spojence před případným raketovým úderem ze států jako Írán či KLDR.

  Reakce ruských představitelů včetně ruského prezidenta Putina nebo šéfů ozbrojených sil jsou však velmi chladné, i když Američané oficiálně nabídli Moskvě spolupráci. Rusko vidí v americkém systému hrozbu narušení strategické rovnováhy a varuje, že podnikne protiopatření.

  "Rusku není nic tajeno," konstatoval Barták. Po setkání s ruskými představiteli minulý týden podle něj vše směřuje k tomu, že Rusko naopak zintenzivní jednání. "Rusko má zcela evidentní snahu se na obraně podílet," řekl Barták. Zapojení Ruska do projektu alianční ochrany si navíc přeje i většina členských zemí NATO.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media