„Pevně věřím, že debaty ohledně naší armády končí a že dostane rozpočet, který si zaslouží, protože my armádu potřebujeme,“ vzkázal premiér Andrej Babiš v neděli večer prostřednictvím sociálních sítí.
Armáda podle jeho slov potřebuje moderní výbavu. „Naše armáda nám vždycky pomohla, když byly povodně, teď s chytrou karanténou,“ upozornil.
Vláda pak v pondělí schválila, že rozpočet na obranu pro příští rok bude činit 85,4 miliardy korun korun. Ministr obrany Lubomír Metnara (za ANO) podle svých slov věří, že se zodpovědně zachová i Sněmovna.
„Cením si přístupu všech členů vlády k naší obraně a bezpečnosti. Věřím, že stejně zodpovědně přistoupí k armádnímu rozpočtu i Poslanecká sněmovna,“ uvedl dnes Metnar.
Armáda jede na krev. Pomáhá, jak může. Komunisté chtějí ořezat rozpočet |
S podmínkou na snížení výdajů na obranu přišli před týdnem komunisté. Jinak by prý nemuseli podpořit vládní návrh státního rozpočtu pro příští rok. Požadovali snížení výdajů na obranu až o 10 miliard.
Proti takovým úvahám Metnar postavil už předtím. Podle něj se nemůže opakovat historie, kdy armáda pomáhala v každé krizi a současně byla první, komu se v čase škrtů krátí rozpočet.
Náčelník Generálního štábu Aleš Opata v nebývalém tiskovém prohlášení označil snahy o snížení obranných výdajů za „přímý útok na bezpečnost země“.
Na letošní rok ministerstvo dostalo 75,5 miliardy korun, kvůli koronavirové krizi nakonec souhlasilo s navrácením 2,9 miliardy korun do státní kasy.
V příštím roce by mělo ministerstvo obrany hospodařit s rozpočtem 85,4 miliardy korun. To je oproti letošnímu roku výrazný nárůst a výdaje na příští rok by měly představovat 1,46 procenta HDP.
Podle bývalého náčelníka Generálního štábu a někdejšího šéfa Vojenského výboru NATO Petra Pavla je rozpočet na obranu jako domino. „Většina položek je navzájem provázaná. Technika, budovy, náhradní díly, servis, lidé, výcvik, to vše spolu souvisí a jedno bez druhého nedává smysl,“ uvedl. Česká republika má podle něj za dlouhé roky nezájmu co dohánět. „Nepromyšlený zásah může narušit obranyschopnost ČR,“ dodal.
O možných úsporných opatřeních vzhledem ke koronavirové krizi uvažoval na jaře i sám Babiš. Tehdy několikrát zmínil například oddálení zakázky na nákup bojových vozidel pěchoty (BVP) za 53 miliard. Nakonec ale investice do obrany podpořil.
Proti možným škrtům v obranném rozpočtu se na jaře postavila také řada expertů, ale i poslanci sněmovního výboru pro obranu a také Senát. Ten tehdy přijal jednomyslně usnesení, že by Česká republika kvůli koronavirové krizi neměla ustoupit od investic do své obrany a případným změnám v plánovaném vyzbrojování musí předcházet důkladná analýza.