natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Babiš ocenil diplomaty a vojáky za úspěšnou evakuaci z Afghánistánu

  8. září 2021  19:56
  Medailí Karla Kramáře za osobní statečnost a profesionální nasazení při evakuaci z Afghánistánu ocenil ve středu premiér Andrej Babiš (ANO) českého velvyslance v Kábulu Jiřího Balouna, jeho zástupce Štěpána Konopáska a dalších 24 vojáků a pracovníků ministerstva zahraničí.  

  Premiér Andrej Babiš udělil medaile Karla Kramáře za úspěšnou evakuaci z Afghánistánu | foto: Vláda ČR

  „Všem oceněným patří velké díky za naprosto profesionální výkony a příkladnou reprezentaci České republiky. Pokud hledáte hrdiny této mimořádné operace, stojí dnes před vámi. A je mi ctí, že jim za jejich hrdinství můžu udělit cenu premiéra, medaili Karla Kramáře,“ uvedl Babiš během slavnostního ceremoniálu v Lichtenštejnském paláci.

  Medaili z rukou premiéra obdržela například hospodářka české ambasády v Kábulu Zuzana Černá Vondráčková. Za plánování, řízení a mezirezortní koordinaci „Operace E“, jak byla evakuace pojmenována, obdrželi toto ocenění rovněž velitel pro operace Josef Kopecký, zástupce náčelníka generálního štábu Milan Schulc a náčelník odboru řízení operací Josef Nejedlý.

  Za nadstandardní zabezpečení leteckých speciálů premiér udělil medaile pilotům Liborovi Tomolyovi a Michalovi Malému, kteří s armádním letounem Airbus A319 do Afghánistánu a zpět létali.

  Za nadstandardní zajištění Operace E v extrémních podmínkách na území Afghánistánu a vzornou reprezentaci Armády České republiky v zahraničí pak premiér ocenil i 18 dalších vojáků a vojenských policistů.

  „Pouhých pět a půl hodiny stačilo na to, abychom vypravili první vojenský speciál. Během následujících tří dnů se podařilo vypravit další dva vojenské speciály. Žádné ze tří námi vypravených letadel se nevracelo s prázdnou a zachránili jsme všechny osoby, které jsme vybrali a pomohli i našim spojencům,“ připomněl Babiš.

  Medaile Karla Kramáře je udělována předsedou vlády a byla vytvořena u příležitosti 90. výročí vzniku první československé vlády a pojmenována po prvním československém předsedovi vlády Karlu Kramářovi.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media