natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Češi slyší ozvěny historie, tleskal Austin a vzpomněl na sovětskou invazi

  22. dubna 2022  18:44
  Tleskám, chválím, tleskám. Šéf Pentagonu Lloyd Austin nešetřil během přijetí české ministryně obrany Jany Černochové povzbudivými slovy. S válkou na Ukrajině teď podle něj Češi slyší ozvěny vlastní historické zkušenosti, když v roce 1968 do tehdejšího Československa vtrhla sovětská vojska.  

  Snímek sovětské invaze do Československa v srpnu 1968 z archivu CIA zveřejnil Pentagon během návštěvy české ministryně obrany Jany Černochové | foto: US DOD

  „Tleskám vedení České republiky, které se postavilo proti ruské agresi a stálo pevně s našimi spojenci v NATO při obraně míru a bezpečnosti v Evropě,“ uvedl Austin a připomněl jistou paralelu současné situace na Ukrajině se sovětskou invazí do Československa v srpnu 1968.

  Podle něj tedy není překvapením, že se Česko postavilo za ukrajinskou suverenitu a přispívá dodávkami pomoci k obraně Ukrajiny. „Vím, že čeští lidé dnes slyší ozvěny historie a vzpomínáme na statečnost a odhodlání, které český lid prokázal v roce 1968, kdy jste jako součást Československa čelili invazním tankům z Moskvy,“ dodal.

  Česko pochválil za přístup k poskytování bezpečnostní a humanitární pomoci Ukrajině. „Také tleskám všemu, co jste udělali pro posílení odstrašení na východním křídle NATO,“ konstatoval. 

  Konkrétně pak zmínil zapojení české armády do nově vznikající bojové skupiny NATO na Slovensku, které Češi rovněž velí. „Velice vám děkuji, že jste se k tomu dobrovolně přihlásili,“ podotkl.

  Česká ministryně obrany Jana Černochová ho informovala, že Česká republika už přijala kolem 300 tisíc ukrajinských uprchlíků a země je připravena poslat na Ukrajinu další vojenskou techniku.

  Další vrtulníky a nové stíhačky. Černochová v Pentagonu jednala o modernizaci

  „Vojenské vybavení ze sovětské éry je nyní dobře využito, protože se o něj Česká republika dělí s Ukrajinou. Její ozbrojené síly vědí, jak používat českou vojenskou techniku, a to je obrovská výhoda,“ konstatovala.

  Austin rovněž připomněl, že návštěva české ministryně v USA má slavnostní nádech, protože jedním z cílů šestidenní cesty je repatriace popela československého generála Františka Moravce.

  „Vím, že si ho váš národ pamatuje jako statečného syna Československa za to, že bojoval s nacisty. Zde si ho také pamatujeme jako hrdého amerického občana, který se ve svých pozdějších letech stal skutečně ceněným poradcem Pentagonu,“ dodal Austin.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media