natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armádní specialisté na přežití trénují české diplomaty

  10. října 2006  11:33
  Studenti diplomatické akademie a ministerstva zahraničních věcí tento týden cvičí ve vojenském prostoru na Vyškovsku. Od armádních specialistů se zde dozví, jak se chovat v rizikových oblastech válečných konfliktů a přírodních či humanitárních katastrof.  

  Kurz přežití pro diplomaty je obdobný jako ten, který armáda organizuje pro novináře. - více zde

  "Jeho cílem je připravit zaměstnance ministerstva zahraničních věcí pro výjezd do teritorií, kde se mohou setkat s náročnějšími bezpečnostními podmínkami," přibližuje Kateřina Joselová, zástupkyně ředitele Diplomatické akademie.

  Spolu s jedenácti studenty akademie a šesti ministerskými pracovníky od neděle do pátku projde tvrdým výcvikem, který se skládá nejen z teoretické přípravy, ale především plnění úkolů uprostřed vyškovských lesů.

  "Zatím máme za sebou především teorii. Různé přednášky o bezpečnosti, poučení apod. I když dnes jsme již absolvovali základní trénink na cvičné horolezecké stěně a seznámili nás se základy sebeobrany," konstatuje Joselová, těsně předtím, než celá skupina vyrazí do terénu. Před sebou má výcvik v ochraně proti zbraním hromadného ničení.

  Scénář kurzu pro diplomaty je obdobný jako pro novináře, snad s tím rozdílem, že výcvik novinářů je o tři dny delší. "Cílem kurzu je naučit účastníky kurzu základní návyky a dovednosti, které jsou nezbytné k tomu, aby vůbec přežili na bojišti. Minová pole, ostřelovači, různé formy nástrah, zbraní a vojenské techniky," vyjmenovává témata kurzu jeho velitel major František Heideker.

  Jedenáct žen a osm mužů se však také budou učit zdolávat překážky, ať přírodní či vytvořené člověkem, orientovat v terénu, poskytnout první pomoc nebo ochránit před zbraněmi hromadného ničení. Kurz je podle Heidekera velmi náročný psychicky ale také fyzicky.

  Jeho nejnáročnější fáze přitom nastane až ve středu, kdy začíná tzv. vyvedení spojené s pohybem a pobytem v neznámém terénu. "Při něm budou frekventanti muset zúročit své dosavadní vědomosti a zkušenosti nabyté z předešlých dnů," uzavírá tajemně Heideker.

  Pavel Boháč natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media