natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda cvičí nováčky. V rouškách, izolaci a bez opouštění kasáren

  18. dubna 2020  8:05
  Přes mimořádná opatření kvůli šíření koronaviru česká armáda pokračuje ve výcviku nových profesionálu. Ve Vyškově v současnosti prochází základním výcvikem 500 nováčků a armáda chce v květnu otevřít výcvikový kurz i pro záložníky a dobrovolníky. Umožňuje to speciální režim, které na výcvikové základně zavedli.  

  Výcvik armádních nováčků ve Vyškově během koronavirové krize | foto: AČR

  „Pokračujeme ve výcviku, myslíme na budoucnost a nabíráme nováčky. Navíc jsme samozřejmě nepřetržitě připraveni k obraně země a sloužíme v zahraničních operacích. Armáda se nesmí zastavit!“ uvedl náčelník Generálního štábu Aleš Opata.

  Na 500 nováčků nastoupilo do Vyškova k základnímu armádnímu výcviku počátkem dubna. V polovině května je vystřídají aktivní záložníci a dobrovolníci. I oni musejí počítat s mimořádným režime, který na výcvikové základně na okraji města kvůli novému koronaviru platí.

  FOTOGRAFIE

  Výcvik armádních nováčků ve Vyškově během koronavirové krize
  Výcvik armádních nováčků ve Vyškově během koronavirové krize
  Výcvik armádních nováčků ve Vyškově během koronavirové krize
  Nástup nováčků k armádnímu výcviku ve Vyškově během koronavirové krize

  Už před vstupem projdou kontrolou tělesné teploty a zároveň budou muset vyplnit dotazník, zda v uplynulém období nepřišli do kontaktu s nakaženou osobou či nepobývali v rizikové oblasti. Výcvik pak probíhá v takzvaném nepřetržitém režimu bez možnosti opustit kasárna.

  Účastníci budou stejně jako budoucí profesionálové rozděleni do menších skupin po zhruba dvaceti osobách, aniž by se během výcviku dostali do styku s dalšími skupinami.

  Na ubytovně je každý izolován ve vlastním pokoji, odděleně probíhá také stravování. Účastníci výcviku musí rovněž nosit roušky a rukavice, dodržovat minimální bezpečný odstup a zvýšenou hygienu. Navíc první dva týdny výcviku probíhá samostudium v karanténním režimu a výuka teorie v učebnách.

  „To vše se nám ukázalo jako maximálně efektivní,“ konstatoval velitel vyškovské výcvikové základny Radek Hasala s tím, že mezi pěti stovkami současných nováčků nebyl zaznamenán žádný případ nákazy COVID-19.

  Stovky záložáků chtějí do služby. Zůstaňte zdraví, vzkazuje velení

  Hasala zároveň apeloval na dobrovolníky a záložníky, aby před nástupem do výcviku v civilním životě dodržovali všechna doporučení a omezili na minimum kontakt s jinými lidmi. „Nezahoďte svoji šanci stát se aktivními při obraně naší vlasti,“ uvedl.

  V nepřetržitém režimu s izolací jsou se skupinami rovněž armádní instruktoři. Zdravotníci navíc pravidelně monitorují aktuální stav všech účastníků. Oba výcvikové kurzy se ve Vyškově spolu nepotkají. Mezi nástupem dalších účastníků bude z bezpečnostních důvodů týdenní rozestup.

  Armáda před měsícem kvůli omezení šíření nákazy plánovaný březnový a dubnový výcvik a kurzy příslušníků Aktivní zálohy do odvolání pozastavila. Běžný výcvik a příprava profesionálních vojáků do zahraničních operací pokračuje nepřetržitě za přísných hygienických opatření. Mezinárodní cvičení a kurzy vojáci dokončili, další byly do odvolání také zrušeny.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media