natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda vyčlení 350 vojáků pro bojovou jednotku Evropské unie

  1. září 2011  18:37
  Česká armáda příští rok vyčlení 350 vojáků pro bojovou jednotku Evropské unie, takzvanou Battlegroup. Tu budou kromě Čechů tvořit ještě vojáci dalších pěti zemí.  

  Battlegroup vytvoří Česko společně s Německem, Rakouskem, Chorvatskem, Makedonií a Irskem, uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Celkem bude jednotka mít 2 800 vojáků, Česká republika jich vyčlení 350. Podle Picka česká armáda nabídne mechanizovanou rotu doplněnou o potřebné logistické zabezpečení a další prvky.

  Jednotku bude v případě potřeby možné vyslat do deseti dnů do krizových oblastí až do vzdálenosti 6 tisíc kilometrů od Bruselu. Složená bude tak, aby mohla plnit celé spektrum úkolů - od humanitární pomoci přes oddělení válčících stran až po rekonstrukční úkoly. Zda bude jednotka někde skutečně nasazena, zatím není jasné.

  Evropské unie prý zatím nepočítá, že by jednotku vyslala například Libye. "Žádný předpoklad pro nasazení v této zemi není. Vše ale bude záležet na vůli tamního lidu. Libyjci si nyní nepřejí přítomnost žádných západních vojáků na svém území," uvedl během návštěvy Česka šéf Vojenského výboru EU, švédský generál Håkan Syrén.

  S náčelníkem štábu Pickem jednal o iniciativě sdružování prostředků a sdílení kapacit v rámci evropské sedmadvacítky. "Zdůraznil bych naše schopnosti především v oblasti chemie a biologie, v tom jsme opravdu dobří celá léta a také hrajeme klíčovou roli i v rámci Aliance," uvedl Picek. Češi tak podle něj mohou být Unii prospěšní také například při výcviku pilotů vrtulníků.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media