natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda obsadila náměstí u Hradu, ukazuje svou techniku a výzbroj

  25. října 2013  12:14
  Česká armáda obsadila Hradčanské náměstí v Praze. Přímo před Hradem ukazuje veřejnosti, jak se za dvacet let změnila její obrněná technika a výzbroj. K vidění je i letoun Gripen, tedy jeho maketa ve skutečné velikosti.  

  Armáda ukazuje na Hradčanském náměstí, jak se proměnila její technika a výzbroj za uplynulých dvacet let. K vidění je i maketa letounu Gripen | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Armáda chce lidem ukázat, jaké stroje a vybavení používala v minulosti a jaké nyní. Unikátní výstava potrvá na Hradčanském náměstí až do pondělí.

  Vojsko na Hradě

  • Výstava začala v pátek 25. října v 9 hodin. Záštitu převzal prezident Miloš Zeman jako vrchní velitel ozbrojených sil.
  • Expozice bude přístupná od pátku 25. do neděle 27. října vždy od 9 do 17 hodin. V pondělí 28. října jen do 15 hodin.
  • Maketa letounu Jas-39 Gripen bude na Hradčanském náměstí vystavena jen do neděle 27. října, kdy odpoledne začne její demontáž.
  • Pondělní dopolední program bude provázet vystoupení Ústřední vojenské hudby.

  "Před dvaceti lety jsme měli ohromnou braneckou armádu, nyní máme plně profesionální sbor, který je perfektně vycvičen a připraven," uvedl během zahájení ministr obrany v demisi Vlastimil Picek.

  Podle svých slov je velmi rád, že se podařilo obměnit nejen vozidla, ale také bojovou techniku. "Dnes máme sofistikované zbraně a nemusíme se vůbec za nic stydět," dodal Picek.

  Před Pražský hradem je k vidění například obrněný transportér Pandur, lehké obrněné vozidlo Iveco, bojový Land Rover 130 Kajman, nákladní automobil Tatra 810, zdravotnický vůz Land Rover, protitankové zbraně Karl Gustav, protiletadlový raketový komplet RBS-70 nebo moderní ruční zbraně včetně útočné pušky CZ 805 BREN nebo kulometu Minimi.

  Naprostým unikátem pak je vystavený letoun Jas-39 Gripen. Jde sice o maketu, ale ve skutečné velikosti, kterou na výstavu zapůjčily švédské vzdušné síly

  Pro porovnání se starší generací výzbroje jsou na Hradčanském náměstí vystaveny například obrněnce OT 64 nebo BRDM, vozidla UAZ, Tatra či Praga PV3S M1 a ruční zbraně ze sbírek Vojenského historického ústavu.

  Fotogalerie

  Děti si zkoušejí pilotní helmu. Armáda ukazuje na Hradčanském náměstí, jak se
  Vozidlo Land Rover 130 Kajman. Armáda ukazuje na Hradčanském náměstí, jak se
  Armáda ukazuje na Hradčanském náměstí, jak se proměnila její technika a výzbroj
  Protiletadlový raketový komplet RBS-70. Armáda ukazuje na Hradčanském náměstí,

  Podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla byly dvěma hlavními "zlomy" především pořízení obrněnců Pandur a nadzvukových strojů Jas-39 Gripen.

  A změnilo se podle něj i myšlení vojáků. "Před dvaceti lety jsem byl zrovna s československým praporem v misi na území bývalé Jugoslávie a v té době jsme i přes nadšení tápali. Už jsme nebyli Varšavská smlouva, ještě jsme nebyli v NATO. Měli jsme punc té armády, která jen žere peníze," uvedl Pavel.

  Dnes vojáci vědí naprosto přesně, co a jak mají dělat a v misích si to ověřili mnohokrát. Budoucnost české armády pak Pavel vidí v malé, ale vysoce vysoce kvalitní armádě.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media