natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Stovky vojáků budou pomáhat v centrech sociální péče, rozhodla vláda

  15. dubna 2020  10:54
  Armáda kvůli šíření koronaviru nasadí až 360 vojáků na pomocné práce v zařízeních poskytujících sociální služby. Rozhodla o tom vláda s ohledem na nedostatek a vytížení stávajícího personálu. O pomoc požádaly jednotlivé kraje, které nemají vlastní kapacity na posílení.  

  Vojáci pomáhají policistům na hraničních přechodech | foto: AČR

  „V souvislosti s rizikem koronaviru pomůže zajistit provoz domovů sociálních služeb až 360 vojáků. Po hraničních přechodech a chytré karanténě je to další praktická ukázka toho, že armáda pomáhá, kde je třeba,“ uvedl po jednání vlády ministr obrany Lubomír Metnar.

  Nařízení vlády souvisí s aktuální náročnou situací v zařízeních poskytujících sociální služby, kde chybí personál. Domovy sociální péče už dříve varovaly, že nedostatek lidí a vytížení stávajícího personálu by v krátkodobém horizontu mohl významně ohrozit životy a zdraví osob, o které se centra starají.

  O pomoc vládu požádaly kraje, které v současnosti nemají kapacity pro posílení domovů vlastními silami.

  Ministr obrany by měl nyní určit konkrétní jednotky, které se do pomoci zapojí. Půjde o pomocné práce, ke kterým nebudou potřebovat zvláštní odborné znalosti a které smí vykonávat jenom řádně proškolený personál.

  Armáda na pomoc s šířením nového koronaviru dosud nasadila 3 565 vojáků. Od zdravotníků, lékařů, epidemiologů, sester, přes řidiče, plánovače, chemiky až po logisty, analytiky i například výsadkáře. Od minulého týdne může vláda navýšit v případě potřeby počet o další 2 tisíce vojáků.

  Profesionálové mají posílit policii při kontrole zvýšených opatření k zabránění šíření nákazy, tak aby Policie mohla zároveň zajišťovat běžné úkoly. Podle ministra Metnara vyčleněním vojáků není nijak snížena obranyschopnost země ani plnění mezinárodních závazků. „Armáda je na krizové situace vycvičená a připravená. A na co nejsme trénovaní, s tím si stejně umíme poradit,“ konstatoval náčelník Generálního štábu Aleše Opata.

  Jak upozornil, armáda za dodržování přísných opatření i přes koronavirovou krizi pokračuje ve výcviku a náborech nováčků. „Bojujeme, cvičíme, jíme a spíme. V tomto pořadí. Armáda se nesmí zastavit!“ dodal.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media