Armáda otevřela léčebnu pro válečné veterány

22. února 2008  8:06
Armáda otevřela v Olomouci novou léčebnu dlouhodobě nemocných pro válečné veterány. Unikátní zařízení vzniklo v areálu Národní kulturní památky Klášterní Hradisko na okraji města.  

"Jsme povinováni přirozenou úctou k těm, kteří ve válečných letech kladli základní kameny nové svobodné a demokratické existence našeho státu," řekl při otevření náměstek ministryně obrany František Padělek.

Středisko bude sloužit válečným veteránům, kterým jejich stav neumožňuje pobyt v jiných zařízeních a potřebují neustálou lékařskou a ošetřovatelskou péči, uvedla Jindřiška Verešová z tiskové služby ministerstva obrany.

Kapacita zařízení je 23 lůžek pro dlouhodobě nemocné. Odbornou péči v zařízení, které vzniklo v rekonstruovaném areálu Národní kulturní památky Klášterní Hradisko na okraji Olomouce, budou zajišťovat specialisté z olomoucké vojenské nemocnice.

"V současné době má olomoucká nemocnice přes 20 žádostí o umístění do zařízení," konstatovala Verešová.

Součástí projektu jsou i dvě lékařská pracoviště. Jedno z nich bude zajišťovat péči klientům vyžadujícím intenzivní péči a druhé bude centrem prevence a léčby závislostí pro potřeby české armády.

Armáda slavnostně otevřela léčebnu pro dlouhodobě nemocné válečné veterány ve čtvrtek. O rekonstrukci areálu a vybudování centra přitom armáda uvažovala už od devadesátých let minulého století. Samotná stavba začala až v roce 2005. "Projekt je možné označit za pilotní v celé České republice a stal se jednou z priorit i pro vedení resortu ministerstva obrany," dodala Verešová.

Armáda před časem slíbila, že bude mít po roce 2008 k dispozici přes 250 lůžek pro válečné veterány. Nové pečovatelské domovy mají podle plánu ministerstva obrany vzniknout v Žatci, Hradci Králové, Jeseníku, Jihlavě a Českém Krumlově.

V Praze a Olomouci ministerstvo otevře léčebny pro dlouhodobě nemocné, ve kterých budou mít váleční veteráni nárok na celodenní péči.

V České republice v současné době žije přes 4 000 veteránů z druhé světové války. Žádostí o umístění v pečovatelském domě eviduje armáda asi tři stovky. Na armádní péči bude mít navíc v budoucnu nárok i přibližně 7 000 vojáků z novodobých mírových misí.

V Česku dosud fungovaly dva domovy pro válečné veterány. Jeden z nich otevřelo ministerstvo obrany v Karlových Varech. Další funguje od roku 2001 v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Právě tam byl počátkem února otevřen rekonstruovaný pavilon C, jehož součástí je i léčebna dlouhodobě nemocných s nadstandardně vybavenými pokoji a s 26 lůžky pro válečné veterány.

 

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.