natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda mění velení a střídá zástupce na zahraničních velitelstvích

  4. srpna 2011  17:34
   

  Novým zástupcem náčelníka generálního štábu byl jmenován generálmajor Petr Pavel. Ve funkci vystřídal Josefa Bečváře, který zamíří do vojenské diplomacie. Pavel od roku 2007 působil v zahraničí, naposledy na pozici národního vojenského představitele České republiky při Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE).

  Novým inspektorem české armády se od 1. srpna stal generálmajor František Maleninský, který nahradil Čestmíra Tesaříka. Ten nově působí národní vojenský představitel České republiky při Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE) v belgickém Monsu. Maleninský předtím působil na štábu pro vojenskou spolupráci při SHAPE.

  Po pětatřiceti letech vojenské služby odchází do zálohy generálporučík Jaroslav Kolkus. Ten dosud působil jako vojenský představitel při NATO a EU. V Bruselu jej vystřídá dosavadní ředitel sekce plánování sil ministerstva obrany Jiří Baloun. Na ministerstvu ho nahradí plukovník František Mičánek, který se vrátil z působení v NATO Defence College v Itálii.

  Personální změny se dotknou i sil podpory. Velitelství sil podpory převzal brigádní generál Ján Gurník. Ten se do České republiky vrací po tříletém působení ve funkci ředitele sekce logistiky na spojeneckém velitelsví JFC v Brunsumu. Dosavadní velitel sil podpory Jaroslav Kocián odchází na velitelství NATO do Bruselu, kde bude působit na pozici ředitele logistiky mezinárodního vojenského štábu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media