Armáda má bránit celistvost státu, řekl Klaus vojenským velitelům

2. listopadu 2011  9:45,  aktualizováno  10:42
Hlavním úkolem armády je bránit celistvost státu a její existenci nelze obhajovat pouze nasazením v zahraničních misích, řekl prezident Václav Klaus na armádním velitelském shromáždění.  
Prezident Václav Klaus | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Hlavním úkolem armády je podle ústavy bránit celistvost našeho státu. Zde to začíná i končí. Není to o armádě, je to o státu. Nechceme-li rezignovat na svůj stát a nechceme-li rezignovat na jeden ze základních atributů státu, pak armádu potřebujeme," řekl v projevu před vojenskými veliteli Klaus.

Pravidelné velitelské shromáždění na ministerstvu obrany se koná každoročně. Ministr obrany Alexandr Vondra chce před vojenskými špičkami i veliteli z celé země představit priority armády pro příští rok. Armádu čeká v příštím roce reorganizace velitelských struktur a další příprava kariérního řádu. Zároveň také další omezení rozpočtu.

Klaus ve svém projevu komentoval snižující se výdaje na obranu. Armáda podle něj není dopravní stavbou, kterou je možné v době hospodářských obtíží zakonzervovat na později. "Armáda je živý organismus, který má smysl, jen pokud je na vysoké technologické a profesionální úrovni doby," uvedl Klaus.

Existenci české armády ale podle něj nelze obhajovat primárně na základě jejího účinkování v zahraničních misích. "Tyto mise - při proměnlivosti politiky a mezinárodní situace - dostatečným argumentem nejsou, a nemohou se stát výlučným zdrojem legitimity armády v očích veřejnosti. Nemyslím, že můžeme být armádou chemické ochrany a polních nemocnic. Není možné změnit armádu ani na pomocný záchranářský sbor například při povodních. Tyto věci sice úlohou armády také jsou, ale pouze TAKÉ," řekl.

Připomněl, že je občanům a zákonodárcům potřeba důkladně vysvětlit, proč armádu potřebujeme. Nelze však podle něj zastírat, že v uplynulém období prestiž armády v očích veřejnosti utrpěla především kvůli neprůhledným zbrojním zakázkám, nehospodárnému nakládání s majetkem nebo nekoncepčnímu rušení útvarů a základen.

"Jako vrchní velitel ozbrojených sil budu v politických diskusích stát rozhodně na pozicích početně možná nevelké, ale silné a bojeschopné, technologicky moderně vybavené armády. Armády, v níž se neplýtvá prostředky daňových poplatníků, jejíž vojáci, stejně jako celá společnost, si umějí bez reptání a výhružek odchodem utáhnout opasky, když není dobrá hospodářská situace, ale kteří současně žijí a pracují s jasnou perspektivou," dodal Klaus.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.