Část podzvukových bitevníků L-159 přiletěla do Českých Budějovic ve čtvrtek 5. září a jejich odlet zpět na mateřskou základnu v Čáslavi je plánován na 19. září.
Jak uvedla armáda na svých stránkách, letci odsud v rámci cvičení Ample Strike procvičují úkoly přímé letecké podpory, sladění činnosti předsunutých leteckých návodčích s osádkami letounů a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí, a v plánu jsou rovněž ostré střelby.
Provoz letounů L-159 ALCA zajišťuje přibližně 80 vojáků. Jedná se o piloty, technický personál a další odborníky nezbytné pro podporu leteckých operací.
Armáda po letech podle Kudyna přistoupila k využití civilního letiště, aby vyzkoušela operační postupy v případě krizové situace. „Česká armáda by měla mít schopnost přemístit se, rozvinout a působit mimo svoji stálou dislokaci,“ vysvětlil ředitel cvičení Michal Kudyn.
Připomněl, že pro každý druh vojska platí určitá specifika. A zatímco letci s vrtulníky jsou schopní přesunout se na relativně malou plochu i s cisternami, výzbrojí a vzlétnout, u taktického letectva je to složitější složitější. Potřebuje především dostatečně dlouhou betonovou plochu a další zázemí.
Vzdušné síly přitom mají dlouhodobě zkušenosti s působením na nevojenském letišti při každoročních Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil v Ostravě. Při plánování tak v úvahu přicházelo právě letiště v Ostravě-Mošnově nebo letiště v Českých Budějovicích, odkud armáda odešla v rámci škrtů a restrukturalizace na konci roku 2005.
Vvcvikový prostor Libavá, který je ostravskému letišti blízko, ovšem musel být během plánování vyřazen, protože v něm ve stejném termínu probíhá jiný důležitý výcvik. Volba tak padla na České Budějovice. „Není to jen o tom, přesunout jednotku a létat z Českých Budějovic. Bylo nutné navázat spolupráci a vstoupit do jednání s provozovatelem, podepsat smlouvy a kontrakty,“ dodal Kudyn s tím, že velení vzdušných plánuje procvičovat letištní manévr i v dalších letech.
Americký obr Super Galaxy přistál v Ostravě. Přivezl drony na armádní cvičení |
Mezinárodní cvičení Ample Strike 2024 odstartovalo 2. září a zapojí se době na 500 vojáků z Česka, Belgie, Dánska, Estonska, Itálie, Litvy, Německa, Nizozemska, Polska, Rumunska, Slovinska, USA, Británie a v pozorovatelské roli také Finska.
Hlavním cílem je sladění činnosti předsunutých leteckých návodčí, kteří navádějí letouny na cíle ke zničení. Letos se vůbec poprvé mezinárodního cvičení účastní čeští piloti aktivní zálohy na palubě vrtulníků Mi-17 z Centra leteckého výcviku Pardubice.
Z letecké techniky se kromě českých bitevníků L-159 Alca, vrtulníků Mi-17, Mi-171 a transportních strojů CASA C-295 zúčastní slovinské letouny PC-9, německé nadzvukové stroje Eurofighter Typhoon s podporou transportního letounu a létajícího tankeru A-400 a například také vůbec poprvé vrtulníky IAR-330 Puma rumunského letectva. Američané na cvičení vyslali dvojic bezpilotních letounů MQ-9 Reaper.