natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda kvůli covidu nasazuje dalších 350 vojáků do nemocnic

  19. listopadu 2020  9:51
  Dalších 350 vojáků nasazuje od středy armáda v nemocnicích po celé České republice. Mají pomoci přetíženému personálu zvládat koronavirovou krizi. Vojáci před nasazením v nemocnicích prošli speciální kurzem Českého červeného kříže. V nemocnicích pomáhají se základní péčí o nemocné i s pomocnými pracemi.  

  Vojáci během koronavirové pandemie pomáhají v domovech pro seniory a v nemocnicích | foto: AČR

  „Snažíme se pomoci přetíženému personálu v nemocnicích a sociálních zařízeních. Získané vědomosti a dovednosti uplatní vojáci při pomocných pracích a asistenci při

  základní péči o klienty, kterou budou vykonávat místo chybějícího personálu,“ uvedla hlavní sestra ministerstva obrany Lucie Jarešová.

  Armáda teď denně na pomoc nasazuje zhruba 900 vojáků. Příslušníci různých jednotek působí v 63 nemocnicích a 21 zařízeních sociálních péče, provozují 4 call centra a také 33 mobilních odběrových týmů.

  O navýšení počtu vojáků, kteří mají pomáhat zdravotnickým zařízením a domovům sociální péče, rozhodla vláda před týdnem. Přes 350 vojáků nyní nové pomáhá v páteřních fakultních nemocnicích a dalších desítkách zdravotnických zařízení.

  Od pondělí na 500 vojáků postupně prošlo kurzy přípravy pomocného personálu ve zdravotnictví, který pořádá Český červený kříž i pro laické dobrovolníky. Jde o jednodenní školení pro získání jednoduchých základů péče o nemocného na lůžku. Od obstarání osobní hygieny, přes podávání stravy až po komunikaci s nemocným. Výuka je rozložena do osmi vyučovacích hodin a součástí je také školení v oblékání, svlékání a likvidace osobních ochranných pracovních pomůcek. Takové školení absolvují vojáci vždy i před nástupem do konkrétního zařízení, praktické cvičení však má urychlit a zdokonalit jejich praxi.

  „Doplní potřebné znalosti a zkušenosti vojákům ve velmi krátké době. Ti mohou být v podstatě ihned nasazeni do zařízení, kde je urgentní potřeba personálu,“ konstatovala Jarešová.

  Například v Moravskoslezském kraji už o víkendu armáda nasadila dalších 45 vojáků do nemocnic a sociálních zařízení.

  „Vojáci v těchto sociálních zařízeních pomáhají personálu s logistickým zabezpečením a hospodářským chodem. Například s úklidem, dezinfekcí, přípravou stravy, praním prádla, ale také přímou péči o pacienty,“ uvedl mluvčí Krajského vojenského velitelství v Ostravě Martin Ogořalek.

  Dalších 40 vojáků je od pondělí nasazeno v sedmi zdravotnických zařízeních - ve Frýdku-Místku, Havířově, Karviné, Novém Jičíně, Opavě, Ostravě a Třinci. Jde o vojáky, kteří absolvovali vojenský zdravotnický kurz CLS (combat life saver), tedy rozšířený kurz první pomoci. V nemocnicích plní úkoly pod přímým vedením stálého zdravotnického personálu.

  Doufáme, že zůstanou prázdná, říkají vojáci nad lůžky polní nemocnice

  Armáda stále udržuje připravenou také záložní polní nemocnici s kapacitou 500 lůžek v pražských Letňanech. V případě aktivace je tam armáda připravena nasadit 240 vojenských zdravotníků. Záložní nemocnice má být na výstavišti k dispozici patrně až do konce února. Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o prodloužení pronájmu plochy. Současná smlouva má vypršet na konci listopadu.

  Zařízení má sloužit jako záložní nemocnice následné péče pro pacienty s koronavirem v případě, že by pražské nemocnice potřebovaly uvolnit lůžka pro akutní případy s covidem. Takový scénář mohl podle původních odhadů nastat kolem 10. listopadu, ale nárůst pozitivně testovaných pacientů se zpomalil. K aktivaci zařízení tak zatím nedošlo.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media