natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Česko evakuovalo ambasádu v Libyi kvůli bojům milicí v Tripolisu

  1. srpna 2014  7:09
  Kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci uzavřelo ministerstvo zahraničí ve čtvrtek české velvyslanectví v Libyi. Evakuaci personálu ambasády zajistila armáda leteckým speciálem.  

  Letounem CASA armáda evakuovala pracovníky české ambasády v Libyi. Po přistání na letišti ve Kbelích. (31.7.2014) | foto: Armáda ČR

  "V libyjské metropoli dochází v posledních týdnech k intenzivním ozbrojeným střetům mezi konkurenčními milicemi, které vyřadily z provozu mezinárodní letiště. Boje se mohou snadno rozšířit i do dalších částí města," uvádí se v oficiálním oznámení ministerstva zahraničí.

  Ačkoliv český zastupitelský úřad jako takový doposud terčem útoků nebyl, riziko je prý vysoké. Ministerstvo zahraničních proto rozhodlo dočasně ambasádu v Tripolisu uzavřít a všechny pracovníky evakuovat.

  To zajistila armáda a do Libye vyslala ve čtvrtek ráno transportní letoun CASA. Zpátky z letiště Mitiga v libyjském Tripolisu odstartoval v poledne s celkem 21 osobami na palubě a po mezipřistání v italském Palermu přistál v 19 hodin na vojenském letišti ve Kbelích.

  Evakuační let českého armádního letounu do Prahy využilo i Švýcarsko, které požádalo o přepravu svých 11 pracovníků zastupitelství.

  "Armáda je na tyto situace připravena. Jakmile byl vznesen požadavek na zajištění evakuace, zahájili jsme standardní úkony spojené s přípravou letounu, naplánováním letu a vyhodnocením aktuální situace v místě tak, aby let proběhl bez nejmenších problémů," konstatoval zástupce ředitele Společného operačního centra Radek Šíba, který akci řídil.

  Ministerstvo zahraničí v souvislosti s uzavřením vyslanectví zároveň připomnělo aktuální doporučení, že cesty do kterékoliv části Libye nelze za současné situace doporučit: "S ohledem na dočasné uzavření zastupitelského úřadu může být českým občanům poskytnuta pouze velmi omezená konzulární pomoc. V případě nouze doporučujeme kontaktovat Velvyslanectví České republiky v Káhiře".

  Čeští občané, kteří se v Libyi v zemi dlouhodobě zdržují a jsou se zastupitelským úřadem v kontaktu, byli o uzavření ambasády s předstihem informováni a v případě zájmu jim byla nabídnuta pomoc s odjezdem ze země.

  Tři roky po pádu vůdce Muammara Kaddáfího se Libye stále potýká s povstaleckými skupinami, které bojovaly proti někdejšímu režimu. Některé oblasti se centrální vládě dosud nepodařilo získat z područí rebelů.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media