natoaktual.cz

Lepší než brigáda, láká armáda středoškoláky na dobrovolná cvičení

13. června 2024  13:02
Armáda představila pilotní projekt dobrovolných vojenských cvičení pro středoškoláky. Za čtyřtýdenní základní výcvik u bojových jednotek v Čechách i na Moravě nabízí plnoletým studentům odměnu zhruba 30 tisíc korun. Slibuje si, že se jí z mladé generace později podaří přilákat další nováčky mezi profesionály nebo do Aktivní zálohy.  

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh. Je mezi nimi i 9 žen | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

„Naučíš se nové věci, získáš spoustu zážitků. Vyzkoušíš si práci v týmu. Zjistíš, co dokážeš, a navíc dostaneš zaplaceno. Lepší než letní brigáda,“ láká armáda v pilotním projektu dobrovolných cvičení pro středoškoláky.

Ten má oslovit mladou generaci netradičním způsobem a zaměřuje se na studenty posledních ročníků středních škol. Cílem je představit čerstvě plnoletým armádu, její fungování a principy, na kterých je postavena. První dvě dobrovolná cvičení se uskuteční od 22. července do 14. srpna u 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce a u 7. mechanizované brigády z Hranic na Moravě.

Zájem o virtuální nábor roste. Armáda ale loni nabrala jen 600 profesionálů

Za čtyřtýdenní cvičení středoškolákům nabízí odměnu zhruba 30 tisíc korun čistého. S nabídkou už dříve oslovila vybrané školy, s nimiž dlouhodobě spolupracuje například v rámci projektu Příprava občanů k obraně státu. A zájem je velký.

Žatecká brigáda eviduje 90 zájemců (15 % dívek) a hranická brigáda 39 středoškoláků (z toho 30 % dívek). Podle armády je to dostatečný počet pro spuštění takzvaného nultého ročníku. Zájemci jsou už také registrováni ve virtuálním náborovém středisku a pokračuje další proces k jejich povolání na dobrovolné cvičení.

Jedním z nich je osmnáctiletý student obchodní akademie v Žatci Lukáš Umlauf. Cvičení podle svých slov považuje za příležitost, jak získat nové zkušenosti. „Neuvažuji zatím o tom, že bych byl profesionální voják, ale chtěl bych si to naživo vyzkoušet. Neznám ve svém okolí nikoho, kdo by byl u armády,“ uvedl. Obavy z výcviku nemá. „Uvidíme, jaké to bude,“ dodal.

Podle ředitele žatecké Obchodní akademie Jiřího Karase se škola snaží dlouhodobě spolupracovat s významnými zaměstnavateli v regionu a Armáda ČR je jedním z nich. „Snažíme se i takto aktivně pomáhat s uplatněním našich absolventů, aby i zůstávali v regionu,“ konstatoval.

Dobrovolná vojenská cvičení pro středoškoláky budou probíhat v případě žatecké brigády ve výcvikovém prostoru Hradiště a v případě hranické brigády pak na Libavé. Každý turnus bude mít kolem třiceti účastníků.

Čím blíž Rusku, tím víc na obranu. Česko má po letech splnit slib v NATO

Výcvik povedou zkušení vybraní instruktoři. Přestože cvičení bude vzhledem k věku účastníků co do náročnosti upraveno, podle velení armády ale stále bude splňovat standardy podle vojenského předpisu pro kurz základní přípravy a jeho absolventi budou plnohodnotnými absolventy základního výcviku.

Studenti dostanou také kompletní logistické zabezpečení včetně výstroje. Zároveň obdrží každý účastník seznam věcí, které si má vzít s sebou navíc. Pro studenty bude standardně zabezpečeno ubytování, stravování, sociální zařízení, zdravotnické zabezpečení, ale také například připojení k internetu.

Kurz bude zakončen slavnostním vyřazením. Účastníci cvičení se pak vrátí zpět do civilního života a jako každý voják v záloze budou mít zákonem stanovené povinnosti, o kterých byli předem informováni.

Po úspěšném zakončení střední školy se pak absolventi dobrovolného cvičení mohou přihlásit do Aktivní zálohy nebo si vybrat armádu jako svého budoucího zaměstnavatele.

Lubomír Světnička natoaktual.cz
zpět na článek