„Ano, vyčleněno je zatím zhruba 3 800 vojáků,“ potvrdila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.
Skutečný počet nasazených vojáků se ale bude odvíjet od aktuálních požadavků policie. Vojáci budou s policisty sloužit ve smíšených týmech a mají se podílet na kontrolách dodržování přísných opatření k omezení pohybu a kontaktu lidí mezi okresy. Zakázáno je s výjimkami opouštět okres, což policie namátkově kontroluje už od pondělí.
Využití vojáků při kontrolách podle Dvořákové nijak neovlivní pomoc armády v nemocnicích a zařízeních sociální péče. Aktuálně vypomáhá 512 vojáků v 97 zařízeních po celé zemi. „Každým dnem se počet navyšuje, můžeme takto nasadit až 1 120 vojáků, z toho do nemocnic 900,“ dodal Dvořáková.
Nově začali vojáci pomáhat v nemocnicích v Žatci a v Českém Krumlově a také v dětském domově v Mladé Boleslavi. V úterý nastoupí do nemocnice v Nymburku. Další vojáci pomáhají s antigenním testování na 15 místech, zajišťují 25 mobilních odběrových týmů a v rámci projektu Chytré karantény pracují v telefonických centrech a obvolávání kontaktů nakažených lidí.
Jen v Moravskoslezském kraji policii pomůže takřka 500 vojáků. „Na teritoriu Moravskoslezského kraje budou působit vojáci z Přáslavic, Hranic na Moravě, Lipníku nad Bečvou a Opavy,“ uvedl Martin Ogořalek z Krajského vojenského velitelství Ostrava. Nasazení je podle něj plánováno až do neděle 21. března s tím může být prodlouženo až do konce nouzového stavu.
K tak početnému nasazení armády při zvládání koronavirové pandemie vláda sáhla i loni na jaře, když tehdy povolala přes 4 tisíce vojáků kvůli ostraze uzavřených hranic.