natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Okresy pomůže hlídat 3 800 vojáků, další stovky zůstávají v nemocnicích

  1. března 2021  20:11
  Policii od úterka pomůže až 3 800 vojáků a 270 celníků při bezpečnostních kontrolách zpřísněných opatření proti pandemii covid-19. Vláda v pondělí rozhodla, že s hlídkováním na vytipovaných místech na hranicích okresů může být podle potřeb policie nasazeno až 5 tisíc vojáků. Opatření nemá nijak ovlivnit pomoc armády v nemocnicích a sociálních zařízeních.  

  Vojáci pomáhají policistům na hraničních přechodech | foto: AČR

  „Ano, vyčleněno je zatím zhruba 3 800 vojáků,“ potvrdila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

  Skutečný počet nasazených vojáků se ale bude odvíjet od aktuálních požadavků policie. Vojáci budou s policisty sloužit ve smíšených týmech a mají se podílet na kontrolách dodržování přísných opatření k omezení pohybu a kontaktu lidí mezi okresy. Zakázáno je s výjimkami opouštět okres, což policie namátkově kontroluje už od pondělí.

  Využití vojáků při kontrolách podle Dvořákové nijak neovlivní pomoc armády v nemocnicích a zařízeních sociální péče. Aktuálně vypomáhá 512 vojáků v 97 zařízeních po celé zemi. „Každým dnem se počet navyšuje, můžeme takto nasadit až 1 120 vojáků, z toho do nemocnic 900,“ dodal Dvořáková.

  Nově začali vojáci pomáhat v nemocnicích v Žatci a v Českém Krumlově a také v dětském domově v Mladé Boleslavi. V úterý nastoupí do nemocnice v Nymburku. Další vojáci pomáhají s antigenním testování na 15 místech, zajišťují 25 mobilních odběrových týmů a v rámci projektu Chytré karantény pracují v telefonických centrech a obvolávání kontaktů nakažených lidí.

  Jen v Moravskoslezském kraji policii pomůže takřka 500 vojáků. „Na teritoriu Moravskoslezského kraje budou působit vojáci z Přáslavic, Hranic na Moravě, Lipníku nad Bečvou a Opavy,“ uvedl Martin Ogořalek z Krajského vojenského velitelství Ostrava. Nasazení je podle něj plánováno až do neděle 21. března s tím může být prodlouženo až do konce nouzového stavu.

  K tak početnému nasazení armády při zvládání koronavirové pandemie vláda sáhla i loni na jaře, když tehdy povolala přes 4 tisíce vojáků kvůli ostraze uzavřených hranic.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media