natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Pásové obrněnce v nedohlednu. Nabídky podle obrany nesplňují požadavky

  6. listopadu 2021  8:46
  Nabídky tří účastníků tendru na dodávky pásových bojových vozidel pěchoty podle ministerstva obrany nesplňují všechny požadavky. Vyplývá to ze závěrů expertní komise, která nabídky posuzovala. O dalším osudu klíčové modernizační zakázky zatím obrana nerozhodla.  

  Obrněnce CV90, Lynx a Ascod během zkoušek na Libavé | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  „Závěr patnáctičlenné komise je jednoznačný a jednomyslný – nabídky všech tří uchazečů nejsou na základě předložených odpovědí/podkladů hodnotitelné, protože ani jedna nesplňuje všechny požadavky zadavatele,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

  Identifikované nedostatky se podle něj týkají například chybějících či nepřesných údajů k technickým vlastnostem nabízených vozidel nebo neúplných informací ke spolupráci s českým obranným průmyslem.

  Komise tak nebude dále posuzovat a hodnotit stávající nabídky dodavatelů. Všichni tři výrobci, kteří nabídky podali, byli informováni dopisem odeslaným v pátek.

  Zatím není jasné, jestli nyní bude celý tendr zrušen nebo zda bude v nějaké formě pokračovat. „O dalším postupu bude rozhodnuto,“ dodal Pejšek.

  Zvláštní patnáctičlenná komise posuzovala nabídky výrobců na dodávky 210 pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) od 1. září, kdy je ministerstvo od výrobců převzalo. O největší armádní zakázku novodobé historie za více jak 50 miliard korun se ucházejí britsko-švédský výrobce BAE Systems/Hägglunds AB s vozidlem CV90, americký General Dynamics European Land Systems (GDELS) s obrněncem ASCOD a německý koncern Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx.

  S nabídkou na účast v tendru oslovilo ministerstvo původně čtyři firmy. Kromě těch, které podaly nabídku, bylo původně účastníkem i německé konsorcium PSM s obrněncem Puma. Ze soutěže ale odstoupilo, protože jeho vozidlo by nenaplnilo armádní požadavky.

  Společnost BAE Systems v pátek sdělila, že je připravena v tendru pokračovat a vysvětlit případné nejasnosti. „Podali jsme nabídku založenou na našem vozidle CV90 MkIV, která splňuje všechny klíčové podmínky České republiky, včetně požadovaného rozpočtu,“ uvedl mediální zástupce firmy Zdeněk Soudný.

  Vítěz měl být znám v roce 2019

  Podle původních předpokladů měl být přitom vítěz známý už v roce 2019, termín se ale neustále posouval i kvůli pandemii covid-19.

  Výrobci podle zadání obrany musí uspět hned ve třech klíčových oblastech. Především cena, která má být jedním z klíčových kritérií, by neměla překročit 51,6 miliardy korun. V závěrečném hodnocení má mít cena váhu 55 procent, technické parametry pak 20 procent a ostatní parametry včetně výše zapojení domácího zbrojního průmyslu 15 procent. 

  Za kolik? Výrobci obrněnců mají měsíc na podání finálních nabídek

  Technické parametry při jarním testování obrněnců přitom splnila všechna nabízená vozidla podle obrany stoprocentně.

  Nové obrněnce mají nahradit dosluhující BVP-2. Novými vozidly budou primárně přezbrojeny tři prapory 7. mechanizované brigády z Hranic. 

  Aby Česko splnilo slib spojencům z NATO a mělo v roce 2026 připravenou těžkou obrněnou brigádu, bude výrobce přednostně dodávat vozidla v bojové, velitelské a vyprošťovací variantě.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media