„Své nabídky v tomto termínu ministerstvu obrany doručili,“ potvrdil mluvčí obrany Jakub Fajnor.
Úplnost nabídek a jejich obsah nyní podle něj podrobně posoudí komise složená ze zástupců ministerstva a armády. Jde přitom o obsáhlé dokumenty čítající tisíce stran, posuzování proto potrvá řádově několik týdnů.
„Teprve pak bude jasné, jestli nabídky dodavatelů odpovídají požadavkům stanoveným ministerstvem. Proto není v současné chvíli možné zveřejnit o podaných nabídkách bližší podrobnosti,“ dodal.
Obrana dostane přidáno. Bude to ale méně, než původně počítala |
Vyhovující nabídky pak vyhodnotí speciální expertní komise a navrhne vítěze. Komisí navržené pořadí pak ještě posoudí vedení ministerstva a o zakázce bude informována vláda.
V největší zbrojní zakázce dosavadní české historie jde o dodávky 210 pásových obrněnců. Cena, která má být jedním z klíčových kritérií, by neměla překročit částku 51,6 miliardy korun.
V závěrečném hodnocení nabídek má mít cena váhu 55 procent, technické parametry 20 procent a ostatní parametry včetně výše zapojení domácího zbrojního průmyslu 15 procent. Technické parametry při jarním testování obrněnců přitom splnila všechna nabízená vozidla stoprocentně.
Nové obrněnce mají nahradit dosluhující BVP-2. Novými vozidly budou primárně přezbrojení tři prapory 7. mechanizované brigády z Hranic. Aby Česko splnilo slib spojencům z NATO a mělo v roce 2026 připravenou těžkou obrněnou brigádu, bude výrobce přednostně dodávat vozidla v bojové, velitelské a vyprošťovací variantě.
Projekt nabral i kvůli pandemii koronaviru a odkládání zkoušek zpoždění. Konečné rozhodnutí o pořízení nových obrněnců tak bude až nové vládě po podzimních volbách.