Máte 70 let zpoždění, vítali americký konvoj v Bohumíně

29. března 2015  17:56
Konvoj amerických obrněnců projíždějící Českem se stal atrakcí. Prakticky celou trasu z Bohumína do Vyškova od rána lemovaly dohromady tisíce diváků. Každý dálniční nadjezd, každá benzinová pumpa na 150 kilometrů dlouhé trase byla doslova obsypána lidmi.  
Ve Vyškově čekaly na americkou kolonu tisíce lidí | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Americký konvoj v Polsku, několik kilometrů před hraničním přechodem v Bohumíně Americký konvoj v Polsku, několik kilometrů před hraničním přechodem v Bohumíně Americký konvoj doplňuje palivo před Bohumínem Americký konvoj doplňuje palivo před Bohumínem Lidé vítají u Bohumína konvoj americké armády Z Bohumína do Vyškova americký konvoj doprovázeli armády motorkáři na strojích... Lidé vítají u Bohumína konvoj americké armády První část konvoje americké armády překročila u Bohumína hranice do Česka v... První část konvoje americké armády překročila u Bohumína hranice do Česka v...

„Fandím jim. Chtěl jsme pozdravit vnuky vojáků, kteří nás osvobodili, a ukázat, že i my jsme spojenci,“ proklamoval František Leroch původem z Karlových Varů. Se skupinou nadšenců a majitelů historických armádních vozů přijel velmi časně ráno na benzinovou pumpu, která leží prakticky na česko-polské hranici u Bohumína.

V dobových uniformách pak společně kolem jedenácté hodiny, kdy se první část konvoje dostala na hranice, rozvinuli u silnice velký transparent „Máte 70 let zpoždění“.

Konvoj tvořilo 37 vozidel a 165 vojáků rozdělených na tři části a už několik hodin před avizovaným překročením hranic na něj čekalo několik tisíc lidí.

Lidé stáli na mostech i podél dálnice, před ukazateli, dopravními značkami i mýtnými branami. Na dálničním přivaděči zastavovala auta, do mraveniště lidí a automobilů posléze přibyla také mamutí skupina ostravských motorkářů, kteří konvoj po celé trase až do Vyškova později doprovodili.

„Nevěděl jsem, co můžeme na hranicích očekávat. Ale bylo tam spousta lidí, kteří nás vítali,“ řekl po náročné cestě jedenz amerických vojáků Martin Christmon.

Lidé lezli i na mýtné brány

Stovky diváků obsadily dokonce mosty i na polském území několik kilometrů vepředu. Poláků tam ale bylo poskrovnu. „Jen ať jedou. Jednou jsme spojenci a to je to nejmenší. Ale v Polsku se průjezd příliš neřeší. Cvičení je u nás každou chvíli,“ konstatoval sedmapadesátiletý Jaroslaw z Gliwic. 

Fotografie

První část konvoje americké armády překročila u Bohumína hranice do Česka v neděli 29. března kolem jedenácté hodiny
První část konvoje americké armády překročila u Bohumína hranice do Česka v neděli 29. března kolem jedenácté hodiny
Lidé vítají u Bohumína konvoj americké armády
Z Bohumína do Vyškova americký konvoj doprovázeli armády motorkáři na strojích Harley-Davidson

Jak sám přiznal, na byl cestě z kostela z nedělní bohoslužby. Objevily se tam také nepočetné skupiny odpůrců průjezdu amerického konvoje. Jako například dvojice mužů s narychlo vyrobeným transparentem, vyzývající k „odchodu Američanů domů“.

A podobná situace jako u hraničního přechodu panovala prakticky po celé 150 kilometrů dlouhé trase. Už při průjezdu Ostravou lemovaly cesty odstavené automobily a někteří lidé se pokoušeli dokonce vyšplhat po žebřících na mýtné brány.

„Moc mě potěšilo, kolik je tu lidí, kteří schvalují, že průjezd není okupace, ale vyjádření solidarity,“ řekl Zdeněk Štírba, který se chce za americkou kolonou vypravit ještě jednou do Plzně.

Z průjezdu si lidé mnohdy udělali nedělní výlet. Jako například kolem dálnice u Olomouce. I majestátní sochu svatého Kryštofa, patrona řidičů, tyčící se na jedné ze strání, zdobila americká vlajka. Celé rodinky s kočárky, se psy nekolik hodin čekaly na slibovaný průjezd obrněnců.

Ty však nabraly zpoždění kvůli technické závadě jednoho z vozidel Stryker těsně před tunelem v Klimkovicích. Kolona čekající na další skupinu, která vozidlo později naložila na přepravní návěs, budila pozornost i u kolemjedoucích řidičů, kteří v rychlém dálničním pruhu zpomalovali, aby si techniku prohlédli.

V cíli prvního dne cesty u kasáren ve Vyškově čekaly na konvoj podél cest odhadem až tři tisícovky lidí. Dav se později minimálně zdvojnásobil, když americká armáda pozvala veřejnost na prohlídku techniky a setkání s vojáky.

„Podívat se na nás přišlo snad deset tisíc lidí. Jen pár nás nepodpořilo, je to velmi pozitivní,“ konstatoval velitel konvoje Russel Moore.

Lubomír Světnička natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.