Americký bombardér B-52 cvičně „zaútočil“ v Boleticích

26. září 2011  17:45
Americký bombardér B-52, který byl jednou z hlavních atrakcí víkendových Dnů NATO v Ostravě, musel před návratem za oceán splnit ještě jednu misi. Zapojil se do rozsáhlého cvičení českých letců a předsunutých návodčích.  
Americký bombardér B-52 přistává na mošnovském letišti | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Televizní štáb čeká na přílet amerického bombardéru B-52 na mošnovské letiště Přílet amerického bombardéru B-52 na mošnovské letiště přilákal stovky zvědavců Americký bombardér B-52 přistává na mošnovském letišti Americký bombardér B-52 přistává na mošnovském letišti Americký bombardér B-52 přistává na mošnovském letišti Americký bombardér B-52 přistává na mošnovském letišti Americký bombardér B-52 přistává na mošnovském letišti Americký bombardér B-52 přistává na mošnovském letišti Námraza na palivové nádrži amerického bombardéru B-52

Prohlédněte si fotogalerii

Na palubě bombardéru B-52H Stratofortress, který odstartoval po pondělní 14. hodině z mošnovského letiště, byl i velitel českých vzdušných sil Jiří Verner.

"Využijeme unikátní příležitost a americký bombardér se zapojí do našeho cvičení," řekl natoaktual.cz Verner. Jeho jméno dokonce zdobí kabinu bombardéru.

Dvousettunový obr nejprve zamířil směrem k Čáslavi, kam jej doprovázely české stíhačky Jas-39 Gripen.

Pak se k bombardéru připojily bitevníky L-159 Alca. Nad výcvikovým prostorem Boletice využili americký stroj letečtí návodčí, kteří cvičně naváděli letoun na cíle ke zničení. Po ukončení mise letoun zamířil nejprve do Británie a poté zpátky přes oceán na základnu Barksdale v Louisianě.

Americký bombardér byl jednou z hlavních atrakcí právě skončených Dnů NATO v Ostravě, které navštívilo 225 tisíc lidí. Na mošnovském letišti byl stroj od úterý.

Do Ostravy se vrátil po roce. Loňská účast bombardéru B-52 na show v Ostravě byla teprve třetí veřejnou prezentací tohoto stroje na území bývalé Varšavské smlouvy. Do té doby jej mohli spatřit pouze návštěvníci leteckých show v Moskvě a Berlíně.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.