Stíhačky Raptor létají na východě. Po Rumunsku dorazily do Pobaltí

28. dubna 2016  10:01
Americké "neviditelné" stíhačky Raptor se zapojily do cvičení na východní hranici NATO. Po nasazení v Rumunsku přistály na letecké základně Šiauliai v Litvě. Jde teprve o druhé nasazení těchto letounů v Evropě. Mají být symbolickým ujištěním, že USA jsou připraveny přispěchat spojencům na pomoc.  
Americký letoun F-22 Raptor v Rumunsku | foto: USAF
galerie Americký letoun F-22 Raptor v Rumunsku Americké letouny F-22 Raptor a A-10 nad estonským Tallinnem Americké letouny F-22 Raptor během cvičného letu nad Baltem Americký letoun F-22 Raptor během cvičného letu nad Baltem Americký letoun F-22 Raptor doplňuje palivo za letu během cvičného letu nad... Americký letoun F-22 Raptor na základně Ämari v Estonsku Americký letoun F-22 Raptor po startu ze základny Ämari v Estonsku Americký letoun F-22 Raptor na základně Ämari v Estonsku

Dva letouny F-22 Raptor byly v pondělí poprvé vyslány do oblasti Černého moře poté, co Washington zesílil vojenskou podporu východoevropským spojencům v Severoatlantické alianci, kteří se obávají agrese ze strany Ruska.

F-22/A Raptor

Jediný stroj páté generace v operačním nasazení na světě. Letoun je jako „technologický klenot" chráněn zvláštním americkým zákonem, který zakazuje jeho vývoz. Zájem o F-22 přitom projevilo několik zemí včetně Izraele nebo Japonska.

Americké vzdušné síly tento stroj ani příliš „neukazují" na veřejnosti. V Evropě byl stroj k vidění prakticky pouze jednou, na největší letecké show RIAT ve Velké Británii v roce 2010.

Letoun s technologií „Stealth" určený k vybojování vzdušné nadvlády. Celý povrch stroje je opatřen speciálním nátěrem pohlcujícím radarové záření. Dva výkonné motory umožňují stroji let nadzvukovou rychlostí bez použití přídavného spalování - takzvaný „supercruise".

Maximální rychlost: 2 410 km/h (Mach 2,25), supercruise = 1 963 km/h
Taktický dolet: 759 km
Přeletový dolet: 2 960 km
Dostup: 19 800 m
Rozpětí: 13,56 m
Délka: 18,9 m
Výška: 5,08 m
Výzbroj: 1 x 20mm kanon, 4-6 řízených střel s krátkým doletem, 4 se středním a dlouhým doletem, 1-3 rakety vzduch vzduch

„Jsme tu, abychom ukázali naši schopnost vyslat F-22 kamkoliv, kde budou potřeba,“ uvedl velitel perutě Daniel Lehoski.

Raptory zamířily z Británie na rumunskou černomořskou základnu Mihail Kogalniceanu v doprovodu s létajícím tankerem KC-135. Pod dvou dnech se přesunuly do Pobaltí, kde se zapojí do krátkých cvičných letů z letecké základny Šiauliai v Litvě.

„Je potvrzení toho, že Spojené státy ctí své závazky a jsou připraveny chránit náš region nejmodernějšími prostředky,“ uvedla litevská prezidentka Dalia Grybauskaitė.

Koncem týdne se mají stroje vrátit na britské ostrovy, odkud budou startovat do dalších cvičných misí s letouny spojenců. Zpět přes oceán se mají vydat v květnu. Letouny Raptor vyslal Pentagon do Evropy teprve podruhé.

Ze základny Lakenheath operuje od počátku dubna hned 12 těchto strojů. Jde o součást snah o uklidnění spojenců na východní hranici NATO a odstrašení Ruska od případné agrese.

Před podobnou loňskou misí byly letouny nasazeny jen v Japonsku a Jižní Koreji a při úderech na pozice ozbrojenců takzvaného Islámského státu. Mottem podobných krátkodobých cvičných misí je „kdekoli na světě během 24 hodin“.

Americké letectvo takto v rámci ujištění svých spojenců na východní hranici NATO, které mají obavy z chování Ruska, demonstruje, že k nasazení pokročilých letounů stačí jen velmi krátká doba a velmi malá jednotka obslužného personálu.

Fotografie

Americké letouny F-22 Raptor během cvičného letu nad Baltem
Americký letoun F-22 Raptor během cvičného letu nad Baltem
Americký letoun F-22 Raptor na základně Ämari v Estonsku
Americký letoun F-22 Raptor po startu ze základny Ämari v Estonsku

„Tyto stoje mají schopnost rychle promítnout leteckou převahu, na velké vzdálenosti a porazit všechny možné hrozby,“ uvedl generál Timothy Ray z velitelství amerických vzdušných sil.

Projekt nazvaný „Rapid Raptor Package“ umožňuje totiž vyslat čtyři stroje F-22 doprovázené pouze jedním transportním letounem C-17 a šedesátkou lidí, což není na nejvyspělejší americký bojový letoun mnoho. Zároveň má potvrdit, že jsou letouny schopné operovat i ze základen evropských spojenců a procvičit schopnost společného nasazení s moderními stíhačkami evropských zemí.

„Chceme být schopni operovat z více míst a udržet našeho protivníka v nejistotě, kam zrovna zamíříme,“ řekla mluvčí amerického letectva Sheryll Klinkel.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.