natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Američané si kvůli základně prohlédli tři vojenské prostory

  25. července 2006  10:58
  Američtí vojenští experti, kteří v Česku hledají ideální místo pro vybudování protiraketové základny si prohlédli areál Jince ve vojenském újezdu Brdy ve středních Čechách. Ministr obrany Karel Kühnl uvedl, že inspekce, která končí dnes, Českou republiku k ničemu nezavazuje.  

  Američané tak ukončili hledání vhodné lokality pro obranný protiraketový komplex, který má být schopen ničit nepřátelské rakety. "Brdy byly posledním ze tří vojenských újezdů, o jejichž využití americká armáda uvažuje," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

  Ministerstvo obrany i americké velvyslanectví v Praze hodlají o výsledku cesty informovat tento týden. V předchozích dnech si experti prohlédli prostory v jihočeských Boleticích.a v Libavé na Olomoucku. Více ZDE

  Zda a kde bude komplex v Česku stát, by mělo být jasné na podzim. Není vyloučeno, že USA část zařízení umístní v Česku a jinou část v Polsku. Spojené státy kromě Česka zhruba před dvěma lety oslovily také další výhodně umístěné země - Polsko a Maďarsko. Zařízení na severoamerickém kontinentu a podpůrné základny v tichomoří totiž nestačí na případnou likvidaci útočných střel z Íránu či Severní Koreje.

  Podle průzkumu, který pro Mladou frontu DNES vypracovala agentura Median, přítomnost amerických raket odmítá 83 procent obyvatel České republiky. Zejména se obávají snížení bezpečnosti země.

  "Oficiálně se k návštěvě americké delegace vyjadřovat nebudeme, ale možná na to přijde řeč na středečním zastupitelstvu," řekl místostarosta obce Jince, která leží na hranici výcvikového prostoru, Miroslav Běhoun.

  Podle místostarosty Jinců mají lidé z případného vzniku obranného komplexu, kde by sloužilo několik stovek Američanů, smíšené pocity. "Mnozí se těšili na avizované uvolnění omezení vstupu do vojenského prostoru, a s tím by byl nejspíš konec," uvedl Běhoun.

  Omezení volného pohybu občanů se podle starosty Čestmíra Rochovanského obávají také v Přáslavicích u Libavé. Zástupci armády naopak v přítomnosti amerických vojáků vidí spíše přínos.

  "Z hlediska ekonomického to určitě nebude ztrátové. Bude to znamenat přínos do mikroregionu," sdělil přednosta vojenského újezdu Libavá Vladimír Kubisa. Mnozí lidé však oponují, že základna vedle ekonomického přínosu může přilákat pozornost teroristů.

  ČTK natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media