natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Aliance otevírá Pandořinu skřínku, hledá svou budoucí roli

  3. dubna 2009  6:37
  Dlouhých šedesát let uplynulo od vzniku NATO a v mnoha aspektech ještě delších deset let od poslední revize klíčového aliančního dokumentu, takzvané strategické koncepce. Kromě oslav svého kulatého výročí proto chce na summitu Aliance zahájit debatu o svém dalším směřování.  

  Za posledních deset let se událo mnohé, s čím se NATO nikdy ve své historii do té doby nesetkalo - teroristické útoky v USA, Španělsku i Velké Británii, rozsáhlá operace v Afghánistánu i námořní operace jak proti teroristům, tak proti pirátům, či rusko-gruzínský konflikt, kvůli němuž se vztahy NATO - Rusko napjaly jako nikdy před tím. 

  NATO se tak dostává do bodu, kdy je strategická koncepce z konce minulého století neudržitelná a jak dnes ve Štrasburku připomněl i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer, Aliance proto potřebuje nově definovat svou roli do budoucna, včetně operací mimo své území (Afghánistán), nových hrozeb (terorismus, kyber kriminalita,...) či vztahů s Ruskem. Právě o takových výhledech chce dnes na pracovní večeři, první části summitu, se spojenci jednat nováček mezi prezidenty Barack Obama.  
  Diskuze může vyvolat spory
  I když se před lety očekávalo, že by už právě zde na summitu ve Štrasburku nová koncepce mohla být hotova, ukazuje se, že debata o ní nebude jednoduchá, i když je pro NATO klíčová.

  Někteří mluví o obavě, aby debata o nové koncepci nepřinesla více problémů, než řešení. "Aktualizace koncepce dosud nezačala kvůli tomu, že některé vlády se oprávněně obávaly, aby zahájení debaty o nové formě tohoto klíčového dokumentu neodhalilo hluboké rozpory uvnitř Aliance," uvedl Tomáš Valášek z londýnského think-tanku Center for European Reform na nedávné konferenci k budoucnosti NATO.

  Rozpory se mohou projevit hned u několika témat. Jedním z nejvíce sledovaných tak bude například operace v Afghánistánu, k němuž chce na summitu Obama projednat svou novou strategii včetně většího zapojení Pákistánu. Klíčové také bude, jestli se podaří nastínit řešení dlouhodobě nerovnoměrného zatížení spojenců v této operaci.

  Vztahy s Ruskem budou důležité
  Přitom lze očekávat, že v debatě o nové koncepci budou nové členské země upřednostňovat zaměření NATO spíše na teritoriální obranu, zejména po rusko-gruzínském sporu, spíše než na operace mimo alianční území, jako je právě ta v Afghánistánu.

  Důležitým tématem jak pro summit, tak novou koncepci bude dále vztah NATO s Ruskem, který se začal po odeznění rusko-gruzínského konfliktu loni v létě nyní již obnovovat i na formální úrovni a jemuž novou krev do žil nalil příchod nové americké administrativy.

  Nejednoznačný názor panuje i na způsob rozšiřování. Aliance sice zastává politiku otevřených dveří, ale ne všichni jsou za jedno jakým směrem a do jaké míry lze dveře otevřít, což ukázal loňský summit v Bukurešti, kdy USA i Česká republika byly pro formální posílení vztahu s Gruzií a Ruskem, kdežto například Německo bylo proti.

  Další šance bude za rok
  Témat, která tak na státníky v Pandořině skřínce čekají, je celá řada. Je proto jasné, že se nové koncepce tento víkend nedočkáme. "Na summitu se formou deklarace o alianční bezpečnosti oznámí, že začínají diskuze k novému strategickému konceptu," chladí očekávání ředitelka odboru bezpečnostní politiky ministerstva zahraničí Veronika Kuchyňová-Šmigolová.

  Nová strategická doktrína by tak mohla být hotova nejdříve za rok, aby bylo možné ji schválit na příštím summitu NATO, který proběhne v Lisabonu.

  Petr Zlatohlávek natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media