„Achoooj Ostravo“, zdravili nadšeně turečtí stíhači

18. září 2013  17:28
Na tohle burácení nad mošnovským letištěm dokázali ve středu někteří nadšenci čekat pro jistotu už od rána. Jiní se narychlo omluvili z práce, aby přílet bíločervených stíhaček stihli. Ostrava si akrobatickou skupinu Turkish Stars zamilovala. A turečtí letci zase Ostravu.  
Akrobatická skupina Turkish Stars dorazila po dvou letech opět do Ostravy | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Akrobatická skupina Turkish Stars dorazila po dvou letech opět do Ostravy Akrobatická skupina Turkish Stars dorazila po dvou letech opět do Ostravy Akrobatická skupina Turkish Stars dorazila po dvou letech opět do Ostravy Akrobatická skupina Turkish Stars dorazila po dvou letech opět do Ostravy Akrobatická skupina Turkish Stars dorazila po dvou letech opět do Ostravy Akrobatická skupina Turkish Stars dorazila po dvou letech opět do Ostravy Akrobatická skupina Turkish Stars dorazila po dvou letech opět do Ostravy Akrobatická skupina Turkish Stars dorazila po dvou letech opět do Ostravy Akrobatická skupina Turkish Stars dorazila po dvou letech opět do Ostravy

Po dvou letech se turecká akrobatická skupina Turkish Stars vrátila na ostravské nebe. Ve středu krátce po 13 hodině dosedlo sedm nadzvukových strojů NF-5 na dráhu mošnovského letiště.

Dny NATO v Ostravě

Letošní dvanáctý ročník proběhne 21.- 22. září. Vstup na akci je zdarma. Je o ojedinělou nekomerční přehlídku, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Loni akci navštívilo 208 tisíc lidí.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

"Achooj Ostravo," zněla první slova jednoho z pilotů Bülanta Savase po přistání. Vystoupení tureckých letců bude jedním z hlavních lákadel víkendových Dnů NATO v Ostravě.

Na sever Moravy se podle Savase početná turecká výprava těšila. Hlavně kvůli atmosféře, která na největší show svého druhu u nás i v celé střední Evropě panuje.

Před dvěma lety turečtí letci svým vystoupením doslova uchvátili desetitisíce lidí. Piloti tehdy předvedli ve stíhačkách na nebi atraktivní dynamické představení plné kouřových efektů a jejich návrat si po organizátorech největší show svého druhu u nás žádali sami diváci. Nadšení vzbudil také strhující originální komentář prokládaný českými frázemi.

Tým byl zformován v roce 1992. Poprvé se představil pod názvem Turecké hvězdy o rok později. Jako jedna z mála skupin využívá ke svým letovým ukázkám nadzvuková bojová letadla, konkrétně obratné stíhače NF-5, které jsou atraktivně stylizované do tureckých národních barev - červené a bílé.

Skupina je držitelem unikátního rekordu. V roce 2001 sledoval její vystoupení v ázerbajdžánském Baku jeden milion lidí.

Při některých skupinových manévrech jsou od sebe jednotlivé letouny jen zhruba metr a většina prvků sestavy probíhá při rychlostech 370 až 960 kilometrů v hodině.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.