natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Akrobaté Red Arrows nedorazí, na poslední chvíli zrušili vystoupení

  23. září 2011  17:38
  Britské letectvo na poslední chvíli zrušilo plánovanou účast legendární akrobatické skupiny Red Arrows na víkendových Dnech NATO v Ostravě. Důvodem zrušení vystoupení je nutný a neodkladný návrat jednoho pilota Red Arrows zpět do Velké Británie.  

  Britská akrobatická skupina Red Arrows | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Zpráva přišla z velvyslanectví Velké Británie telefonicky přibližně ve 12 hodin. Na mošnovském letišti od rána vrcholily přípravy na největší show svého druhu u nás a přistávala letadla účastnických zemí.

  "Nezakrývám, že nás tato zpráva zaskočila. Chápeme, že v sedmičlenné sestavě vystupovat nemohou a věřím, že je uvidíme v Ostravě příští rok. Vůbec nepochybujeme o tom, že k tomuto rozhodnutí vedl vedení RAF velmi vážný důvod, a i když nás to všechny značně rozesmutnilo, plně ho respektujeme," uvedl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které akci organizuje.

  Dny NATO v Ostravě
  Vstup je zdarma. Letošní jedenáctý ročník proběhne 24.- 25. září na letišti v Ostravě-Mošnově. Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil Armády České republiky jsou ojedinělou nekomerční přehlídkou, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, vězeňská služba a další složky. Loni akci navštívilo 185 tisíc lidí.

  Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

  Skupina, která přišla o jednoho člena z původní devítičlenné skupiny při katastrofě v srpnu, by tak musela vystupovat v sedmi členech a to není, vzhledem k náročné sestavě letových prvků, dovoleno.

  Vystoupení britské skupiny bylo v ohrožení už jednou, kvůli tragické havárii jednoho z pilotů devítičlenné formace. Nehoda se stala 20. srpna u jihoanglického Bournemouthu, kde letka Red Arrows vystupovala na airshow. Při manévru ale jeden stroj vyletěl z formace a zřítil se. Při havárii zahynul pilot Jon Egging.

  Skupina bezprostředně poté zrušila svá vystoupení a ohrožena byla tak i její účast na show v Ostravě. Později ale britské Královské letectvo potvrdilo, že letošní naplánovaná vystoupení skupina dolétá v osmičlenné formaci. A sezónu měli akrobaté ukončit dvěma vystoupeními právě v Ostravě.

  Návštěvníci víkendové show však o vystoupení akrobatických skupin nepřijdou. Těšit se mohou na letové ukázky Turkish Stars a lotyšských Baltic Bees. Mezi největší lákadla bude také patřit americký strategický bombardér B-52H Stratofortress, letouny izraelského letectva nebo německá celní zásahová jednotka ZUZ.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media