natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Akrobaté Red Arrows i přes tragickou ztrátu vystoupí v Ostravě

  8. září 2011  7:06
  I přes nedávnou tragickou nehodu, při které zahynul jeden z pilotů, legendární britská akrobatická skupina Red Arrows dolétá letošní naplánovaná vystoupení. Pro jejich fanoušky v Česku přišla potěšující zpráva - letci ukončí svou sezonu na Dnech NATO v Ostravě.  

  Britská akrobatická skupina Red Arrows | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  "Na počest našeho kolegy a kamaráda Jona Egginga chceme dolétat část naší naplánované sezony," píše se ve zprávě, kterou organizátoři Dnů NATO v Ostravě obdrželi.

  Nehoda s tragickým koncem se stala 20. srpna u jihoanglického Bournemouthu, kde letka Red Arrows vystupovala na airshow. Představení legendárních pilotů mělo být jedním z vrcholů přehlídky, při manévru ale jeden stroj vyletěl z formace a zřítil se. Při havárii zahynul pilot Jon Egging (více se dočtete zde).

  Dny NATO v Ostravě
  Vstup na akci je zdarma. Letošní jedenáctý ročník proběhne 24.- 25. září. Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky jsou ojedinělou nekomerční přehlídkou, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Loni akci navštívilo 185 tisíc lidí. Mezi největší lákadla bude patřit americký strategický bombardér B-52H Stratofortress, akrobatické skupiny Red Arrows, Turkish Stars a Baltic Bees nebo německá celní zásahová jednotka ZUZ.

  více informací na oficiálních stránkách http://www.natodays.cz

  Jeho místo zůstane až do konce roku neobsazeno a Red Arrows budou létat v osmičlenné formaci. V té budou Red Arrows předvádět své umění do doby, než se k týmu připojí nový devátý člen. Ten bude nejprve muset být vybrán a pak začít cvičit s celou skupinou. Noví členové se k týmu připojují vždy na podzim po ukončení sezony tak, aby po intenzivním tréninku mohli začít vystupovat v sezoně nové.

  Skupina bezprostředně po tragédii zrušila svá vystoupení a její účast na show v Ostravě byla ohrožena. Na veřejnosti se Red Arrows předvedli znovu minulý pátek v Chatsworthu, řadu dalších vystoupení však skupina odřekla, včetně známé Duxford Air Show. "Účast Red Arrows na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil Armády České republiky bude závěrečným vystoupením v rámci celé sezony 2011," uvedl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které největší akci svého druhu u nás organizuje.

  V Česku typicky červené letouny vystoupily pouze dvakrát a z toho jednou před pěti lety právě v Ostravě. Stejně jako před lety bude jejich vystoupení patřit k vrcholům akce. Skupina od sedmdesátých let minulého století navazuje na poválečnou slavnou historii Black Arrows. Do devítičlenné formace s dvoumístnými letouny Hawk jsou vybíráni na tříleté působení nejzkušenější bojoví piloti RAF, aby reprezentovali britské letectví po celém světě.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media