natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Od atentátu na české vojáky uplynulo deset let. Země přišla o pět hrdinů

  8. července 2024  9:40
  Je to na den přesně deset už let od nejtragičtější události v zahraničních misích české armády. Čtyři čeští vojáci David Beneš, Ivo Klusák, Libor Ligač a Jan Šenkýř tehdy padli nedaleko základny Bagrám v Afghánistánu, když se mezi civilisty odpálil sebevražedný atentátník. Pátý český voják Jaroslav Lieskovan pak po týdnu podlehl těžkým zraněním po převozu do Česka.  

  Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Je to pro mě osobní. Jen asi dva týdny před útokem jsem se s nimi totiž potkal osobně přímo v Afghánistánu. Bylo to v rámci cesty Petra Pavla, tehdy ještě náčelníka Generálního štábu, za českým kontingentem.

  Povídali jsme si. Vtipkovali. Pamatuji si to přesně. Vyráželi jsme tehdy na patrolu po okolí Bagrámu, oni z jedné zrovna přijeli. Byli unavení, zaprášení, ale usměvaví a odhodlaní.

  Taliban navádí afghánské děti, aby házely kamením na české vojáky

  Projížděli jsme tehdy s patrolou v obrněncích MRAP podobnou trasu, jako kluci o zhruba dva týdny později. Vznikla tam právě i tahle článková fotografie. Vždycky, když ji vidím, vzpomenu si na ně.

  Zdánlivě nekonečná zelená placka políček a sadů orámovaných mohutnými horskými štíty jako by se vymykala obrazu nehostinné pustiny v jiných koutech Afghánistánu. Široké údolí řeky Pandžšír v okolí Bagrámu byla ale vždy o to nebezpečnější. Skýtalo dobrý úkryt ozbrojencům, kteří mohli nepozorovaně zaútočit prakticky kdykoliv a odkudkoliv.

  Ta smutná zpráva z Bagrámu pak přišla jako blesk. V úterý 8. července 2014 se patrola českých vojáků ze základny Bagrám vydala do Čarikaru, správního centra oblasti afghánské provincie Parván, aby zkontrolovala místo odkud povstalci před pár dny odpálili na základnu raketu.

  Kolem 7:45 místního času vojáci sesedli z obrněných vozidel, někteří prověřovali místo odpalu rakety další u zdravotního střediska hovořili s místními. Přítomnost dětí a žen na místě nenasvědčovala tomu, že by situace byla výrazně rizikovější.

  Právě mezi hlouček civilistů se přimíchal muž v uniformě afghánské policie a odpálil na sobě sebevražedný pás nacpaný výbušninou. Při útoku zemřeli na místě čtyři čeští vojáci, dva afghánští policisté a deset civilistů. Další český voják byl na místě těžce zraněn. V historii české armády šlo o nejtragičtější událost v dosavadních zahraničních misích.

  David Beneš (1986) sloužil v armádě od ledna 2006, když byl po absolvování kurzu střelců z bojových vozidel mechanizovaných a protitankových odborností služebně zařazen na pozici střelce, poté velitele družstva a zástupce velitele čety u 41. mechanizovaného praporu v Žatci. V operaci ISAF v Afghánistánu byl nasazen celkem třikrát.

  Ivo Klusák (1980) nastoupil do armády v červenci 2000 a po celou dobu své profesní kariéry byl příslušníkem 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Ze základní pozice pancéřovníka postoupil přes řidiče až na staršího operátora velitelského družstva 2. výsadkové roty. Ivo Klusák byl veteránem šesti zahraničních operací, z toho čtyř na území Afghánistánu.

  Sebevražedný útok u Bagrámu má pátou oběť. Voják zemřel v nemocnici

  Libor Ligač (1981) nastoupil po přípravné službě v říjnu 2010 ke 43. výsadkovému praporu v Chrudimi. U této jednotky z prvotní pozice starší obsluhy minometného družstva postupoval přes družstvo AGS, odstřelovače až po střelce výsadkového družstva. Byl veteránem dvou zahraničních operací ISAF v Afghánistánu.

  Jan Šenkýř (1975) po absolvování přípravné služby v roce 2006 nastoupil na pozici řidiče jednotek v podřízenosti tehdejší 14. brigády logistické podpory a následně u 13. dělostřelecké brigády. Od dubna 2011 byl přeložen k 43. výsadkovému praporu do Chrudimi, kde pokračoval ve funkci řidiče čety zbraní. Jednalo se o jeho první nasazení v zahraniční operaci.

  Jaroslav Lieskovan (1975) sloužil u 43. výsadkovému mechanizovanému praporu postupně jako velitel výcvikového družstva poddůstojnické školy, velitel družstva zabezpečení protitankové roty, velitel družstva AGS a zástupce velitele čety AGS 2. výsadkové roty. Šlo o jeho osmou zahraniční misi, z toho čtvrtou v Afghánistánu.

  Čest jejich památce.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media