natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Nový L-39NG z dílen Aera míří na americký trh

  20. července 2022  21:42
  Největší český letecký výrobce Aero Vodochody podepsal dohodu o spolupráci s přední americkou společností Patriots Global Training, která zajišťuje letecký výcvik v USA a využívá letouny z dílen Aera. Cílem má být prosazení nového stroje L-39NG na americkém trhu.  

  Letoun L-39NG | foto: Aero Vodochody

  Memorandum podepsali představitelé společností během prestižního leteckého veletrhu Farnborough International Air Show.

  „Prostřednictvím této spolupráce s Patriots máme jedinečnou příležitost prosadit přítomnost Aera na americkém trhu, „ řekl Viktor Sotona, generální ředitel Aera Vodochody.

  Patriots Global Training sídlí na letišti Byron v Kalifornii a provozuje osm letadel L-39. Zajišťuje celé spektrum vojenského výcviku pilotů rychlých a vícemotorových letadel.

  Nová iniciativa má být společným začátkem dlouhodobé spolupráce se zaměřením na zvýšení služeb leteckého výcviku a výrobu L-39NG ve Spojených státech. Součástí dohody je navíc pokračující podpora související s letouny L-39 zejména v oblastech výroby letadel, komponentů, logistiky, testování letadel a podpory výcvikových zařízení.

  Společně chtějí firmy usilovat o zřízení nového regionálního centra údržby a modernizace pro letouny L-39 v USA, stejně jako zavedení licenční výroby letounů L-39NG.

  „L-39NG nabízí neuvěřitelné řešení leteckého výcviku a jsme nadšeni, že můžeme rozšířit náš vztah s Aerem Vodochody,“ konstatoval generální ředitel Patriots David Patrick.

  Nový letoun NG z dílen Aera už má na kontě několik důležitých objednávek. V dubnu si Maďarsko objednalo 12 těchto strojů.

  Prvním zahraničním zákazníkem by ovšem africký Senegal, který si objednal čtyři letouny v lehké bojové konfiguraci. Před rokem si pak 12 nových cvičných letounů L-39NG v hodnotě několika miliard korun objednal také Vietnam.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media