natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Historie NATO
  Od prvních úvah až do současnosti
  Zakládání Severoatlantické aliance

  Kdy NATO vzniklo?
  Organizace Severoatlantické smlouvy (jinak také zvaná Severoatlantická aliance nebo podle svojí anglické zkratky NATO - North Atlantic Treaty Organization), vznikla 4. dubna 1949, kdy dvanáct zakládajících zemí podepsalo Washingtonskou smlouvu.

   
  Co podpisu Washingtonské smlouvy předcházelo?
  Pět západoevropských zemí - Belgie, Francie, Lucembursko, Nizozemsko a Velká Británie – se v roce 1948 rozhodlo vytvořit systém společné obrany, a v březnu proto podepsaly tzv. Bruselskou smlouvu.

  Washingtonská smlouva

  Následovala jednání se Spojenými státy a Kanadou o vytvoření jednotné Severoatlantické aliance, založené na bezpečnostních zárukách a vzájemných závazcích mezi Evropou a Severní Amerikou. Mocnosti Bruselské smlouvy přizvaly Dánsko, Island, Itálii, Norsko a Portugalsko, aby se staly účastníky tohoto procesu. Jednání vyvrcholila podpisem Washingtonské smlouvy v dubnu 1949 a tím přivedla na svět bezpečnostní systém založený na partnerství těchto dvanácti zemí.

   
  Proč NATO vzniklo?

  Úkolem NATO při jeho vzniku bylo odstrašit sovětskou expanzi, zamezit oživení nacionalistického militarismu v Evropě silnou americkou přítomností na kontinentu a povzbudit politickou integraci Evropy.

  „Úkolem NATO je udržet Američany v Evropě, Rusy mimo Evropu a Němce při zemi.“

  Lord Ismay, první generální tajemník NATO

  Svou zásadou kolektivní obrany NATO pomáhalo zajistit bezpečné prostředí, nezbytné pro rozvoj demokracie a pro hospodářský růst. Podle slov tehdejšího prezidenta USA Harryho S. Trumana byly Marshallův plán, který poskytl finanční prostředky ke stabilizaci ekonomické situace států západní Evropy, a NATO "dvěma polovinami jednoho ořechu".

  Válka v Koreji na začátku 50. let 20. století potvrdila obavy Západu z expanzivních záměrů Sovětského svazu. Členské státy proto zesílily své úsilí o zdokonalení vojenských a civilních struktur potřebných k realizaci závazku společné obrany. Přítomnost amerických sil na evropském území pomohla odradit Sovětský svaz od agrese. Postupně k Alianci přistupovaly další státy.

  Vybrané okamžiky Severoatlantické aliance chronologicky:

  Západní Evropa a Severní Amerika díky ochrannému deštníku Aliance brzy dosáhly bezprecedentní úrovně stability, která položila základy pro evropskou hospodářskou spolupráci a integraci.

  Během studené války byly role a účel NATO jasně definovány existencí sovětského nebezpečí. Na počátku devadesátých let však byla Varšavská smlouva rozpuštěna a Sovětský svaz se rozpadl. Po zániku tradičních nepřátel se někteří političtí pozorovatelé domnívali, že nutnost existence NATO rovněž pominula a že budoucí náklady na obranu a vojenské investice mohou být radikálně sníženy.

  Aliance se však místo toho začala vedle svého tradičního úkolu kolektivní obrany angažovat v řešení krizových situací a rozvíjet partnerství s různými zeměmi a organizacemi, s nimiž spolupracuje na poli bezpečnosti. Mimo jiné oslovením bývalých protivníků a návrhem na spolupráci k udržování bezpečnosti NATO aktivně přispělo k ukončení rozdělení Evropy na Východ a Západ. Novému bezpečnostnímu prostředí se přizpůsobilo i tak, že začalo podnikat operace pro udržení míru mimo své území.

  Kam dál:

  Dalším významným milníkem byly teroristické útoky z 11. září 2001, po nichž spojenci poprvé v historii aktivovali článek 5 Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně. Tímto stvrdili, že útok na jednoho z nich znamená útok na všechny členské státy Aliance.

  Aliance se poté začala se ještě více angažovat v operacích mimo území svých členských států. Vojenskými i nevojenskými prostředky se tak snaží řešit krize a posilovat bezpečnost i mimo euroatlantický prostor – což v důsledku posiluje bezpečnost i členských států.

  Zpět

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media