Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Země NATO, které koupily A400M, budou jednat s Airbusem o výši pokut

30. ledna 2018  17:15
Letoun A 400M na pardubickém letišti | foto: AČR

Země NATO, které koupily A400M, budou jednat s Airbusem o výši pokut

Představitelé firmy Airbus, která vyrábí mimo jiné vojenská přepravní letadla A400M, se setkají s představiteli zemí Severoatlantické aliance, které jejich stroje zakoupily. Zástupci Airbusu chtějí jednat o snížení výše pokut, které byly na firmu uvaleny kvůli zpoždění v dodávkách letadel a nedodržení smluvních požadavků. V případě, že se firmě nepodaří snížit výši pokut, obává se firma, že celý program v hodnotě 21 miliard amerických dolarů je ohrožen.

Pozdní dodávky letadel, které nesplňovaly podmínky smlouvy, přinutily například Německo nezaplatit plnou cenu. Technické problémy ve výrobě pak celý vývoj pozdržely o několik let a jako výsledek se cena pro Německo zvýšila o téměř dvě miliardy dolarů.

Kam dál?
Airbus nadále nabízí Bundeswehru bojové drony (7.11. 2017)

Zdroj: Defense News (USA)

---

NATO by bez severního Atlantiku neexistovalo

Severoatlantická aliance má problém v severním Atlantiku. Není připravena čelit ruské agresi na strategické ani na taktické úrovni. Lze z toho vinit způsob, jakým Aliance přistupuje ke klíčovým místům v Atlantiku, především vod kolem Islandu v severním Atlantiku a v okolí portugalských Azorských ostrovů.

Lze to také pozorovat na jednotlivých výších obranných rozpočtů členských zemí NATO. Například Německo v současné době vynakládá pouze asi 1,2 % svého HDP na obranu a Island investuje jen asi 0,1 % svého HDP.

Tato čísla jsou velmi znepokojující, když uvážíme hrozbu představovanou Ruskou federací. Severoatlantická aliance by se mohla ocitnout v ohrožení kvůli malé míře pozornosti věnované klíčovému geografickému útvaru Severnímu Atlantiku především proto, že odděluje Evropu od jejího velkého vojenského spojence – Spojených států amerických.

Kam dál?
NATO vybuduje nová velitelství na ochranu Evropy (9.11. 2017)

Zdroj: National Review (USA)

---

Buď dáte víc na obranu, nebo oslabíte NATO, vzkazují USA Německu

Pokud by německá vláda nedokázala naplnit slib dávat dvě procenta HDP na obranu, oslabila by tím celou Severoatlantickou alianci. I to vzkázal ve svém projevu při návštěvě amerických vojáků v Německu tajemník pro armádu amerického ministerstva obrany Mark Esper. „Je důležité pro všechny členy Aliance dostát svým závazkům. Pokud se tak nestane, oslabí to celou Alianci. A Německo je jedním z klíčových členů,“ prohlásil Esper. „Beru německou vládu za slovo s tím, že se na dvě procenta dostanou,“ dodal.

Kam dál?
Bundeswehr na závazky kolektivní obrany nestačí, tvrdí německý představitel (26.1. 2017)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Americká armáda zkoumá bezpečnostní pravidla po problému s fitness aplikací

Americká armáda, po odhalení možného prozrazení tajných informací fitness aplikací Strava, zkoumá a přepracovává svá interní bezpečnostní nařízení. Aplikace, která se označuje za sociální síť pro atlety, dává uživatelům možnost sdílet jejich polohu při běhání, nechtěně tak došlo k odhalení některých vojenských stanovišť v Sýrii a Afghánistánu.

Americký ministr obran James Mattis byl o problému informován a samotné ministerstvo kontroluje vydaná nařízení o telefonech a další elektronice. „Tyto věci bereme velice vážně a zkoumáme situaci, abychom určili, zdali je třeba přidat nějaký typ výcviku nebo doporučení, případně jestli by mělo být vydáno nařízení, které by vedlo k většímu bezpečí našich zaměstnanců doma i v zahraničí,“ dodal mluvčí amerického Pentagonu plukovník Rob Manning.

Kam dál?
Fitness aplikace Strava odhaluje umístění tajných amerických základen (29.1. 2018)

Zdroj: CNN (USA)

---

Počet podezřelých z pravicového extremismu v německé armádě se významně zvýšil

Od případu s pravicově extremistickým vojákem Francem A. objevila vojenská zpravodajská služba MAD v Bundeswehru mnoho dalších podezřelých pravicových extremistů. V roce 2017 bylo evidováno 400 nových podezřelých osob.

Tuto vlnu zřejmě spustil právě případ pravicového nadporučíka Franca A., který údajně plánoval útok. MAD zaznamenala nárůst projevů v duchu pravicového extremismu. Za nárůstem částečně stojí i zvýšená citlivost na projevy pravicového extremismu v řadách armády. Šest ze 400 vojáků tajná služba již označila za pravicové extremisty.

Kam dál?
V Německé armádě ročně objeví až 20 pravicových extremistů (23.10. 2017)

Zdroj: Handelsblatt (Německo)

oko; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.