Závod o přežití spěje do finále

3. února 2005  8:58
Účastníky extrémního armádního závodu Winter Survival čeká v Jeseníkách poslední soutěžní den. Nejnáročnější šedesátikilometrová etapa vyřadila jen dva týmy, které vzdaly kvůli únavě a zraněním. V boji o přežití zatím celkově vedou rakouští horalé.  

Po noci strávené ve sněhu v sedmistupňovém mrazu vyrazily týmy na druhou část dvoudenní etapy extrémního armádního závodu Winter Survival.

Čekalo je stejně jako den předtím přes třicet kilometrů horským terénem a několik speciálních disciplín.

"Jdeme závod poprvé, je to dlouhé, ale sil je ještě dost. Překvapily nás na trati některé technické disciplíny," konstatoval Daniel Hlaváč z týmu chrudimských výsadkářů.

V lesích poblíž Bělé pod Pradědem čekala na týmy těžký lezecký úkol, pojmenovaný 'Spiderman'. Jeden z družstva musel na čas vyšplhat na skalní plošinu a ve výšce asi dvaceti metrů se pomocí visuté hrazdy zhoupnout k obří lanové síti, natažené mezi stromy. Po skoku na sít pak závodník slanil zpět na zem.

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA

"Musíme si to příště vyzkoušet a připravit se, potřebuje ještě okoukat nějaké ty finty," uvedl Emil Ponikelský. Jeho tým výsadkářů z Chrudimi absolvuje závod vůbec poprvé.

"Známe závod z vyprávení. Dostali jsme možnost se zúčastnit a tak jsme do toho šli," vysvětlil Ponikelský důvody, proč se extrémně náročného závodu přihlásil. Na závod se jeho družstvo připravovalo dva týdny. Nejprve v Krkonoších a pak i v Jeseníkách.

Na pavoučího muže bezprostředně navazovala disciplína 'Šikmé lano'. Po laně, nataženém ze skály do zhruba pětadvacet metrů vzdálené koruny stromy, jeden člen hlídky sjel, aby na konci sebral instrukce k dalšímu přesunu. Zbývající dva členové týmu jej pak po laně vytáhli zpět na skálu.

Po dalších kilometrech ve sněhu musely týmy přejít přes lanový most, natažený nad hlubokou říční roklí a na Videlském sedle na čas přetáhnout s pomocí lan asi čtyři sta kilogramů vážící břemeno. Odsud pak týmy s plnou výbavou na zádech směřovaly do cíle druhé etapy.

Ten byl na parkovišti Hvězda u Karlovy Studánky. Ještě po osmé hodině večer bylo na trati několik družstev, která se snažila urazit třicet kilometrů v dvanáctihodiném limitu.

Během této nejobtížnější části závodu vypadla jen dvě družstva. Tým z německé výcvikové základny v Mnichově a družstvo armádních záchranářů z olomouce. "V jedenáctileté historii soutěže se stalo poprvé, že během nejnáročnější dvoudenní etapy odstupilo tak málo týmů," řekl mluvčí závodu Pavel Pazdera. Podle jeho slov kvůli zraněním nebo z vyčerpání odstoupí obvykle až polovina týmů.

Na závodníky čeká ve čtvrtek poslední soutěžní den. Od 11 hodin budou týmy startovat na pětikilometrovou trasu branného štafetového závodu poblíž horské chaty Kurzovní. Na závěr je čeká ještě hod granátem na cíl.

Po dvou etapách jsou na čele závodu rakouští profesionálové ze Školy horských vůdců a záchranářů v Saalfeldenu. Na druhém místě se drží belgičtí výsadkáři a na třetí příčce pak tým Vojenské akademie z Vyškova.

Další informace na oficiálních stránkách Winter Survival

 

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.