Moskva otevřela zlatý důl, povolila základnu NATO v Leninově rodišti

1. srpna 2012  15:03
Severoatlantická aliance otevřela v ruském Uljanovsku své tranzitní překladiště pro zásobování jednotek v Afghánistánu a pro postupné stahování svých sil z této země. Moskva tím i přes protesty komunistů a nacionalistů uzavřela velmi výhodný obchod, který jí přinese stovky milionů dolarů.  
Ruský Uljanovsk | foto: Turistické centrum Uljanovsk

NATO oficiálně začíná využívat překladiště v povolžském Ujanovsku od 1. srpna. Přes tamější letiště budou od nynějška proudit zásoby pro koaliční jednotky do Afghánistánu. Později by tudy měl být přepravován i materiál z Afghánistánu při plánovaném stahování jednotek z této země.

Logistická noční můra

Plánované postupné stahování mezinárodních jednotek ISAF z Afghánistánu lze přitom označit za největší a nejsložitější logistickou operaci všech dob. Kromě přepravy 130 tisíc vojáků, z toho 90 tisíc Američanů, musí spojenci z Afghánistánu dostat i svou techniku, vybavení a materiál, který tam za deset let trvání mise nashromáždili. Bude to nejméně 70 tisíc vozidel včetně tanků, transportérů a další těžké techniky a až 120 tisíc přepravních kontejnerů.

Na základně nebudou přítomni zahraniční vojáci a nebudou přes ni dopravovány výbušniny či jiný nebezpečný náklad, ujistil ruský velvyslanec při NATO Nikolaj Korčunov.

Moskva tak nakonec kývla na žádost spojenců a to i přes protesty, které zřízení "základny NATO" v rodném městě komunistického vůdce Vladimíra Iljiče Lenina vyvolalo u silné ruské levicové opozice i nacionalistů.

Výhodný byznys

Moskva vznik tranzitní základny od počátku bere jako čistě pragmatický krok, ze kterého bude mít prospěch nejen NATO, ale hlavně ekonomicky profitovat Rusko. Vyloženě obchodní záležitost by měla Moskvě přihrát až stovky milionů dolarů.

Připravované stahování spojeneckých jednotek a vybavení z Afghánistánu totiž bude jednou z největších logistických operací historie. "Rusové si navíc vymínili, že v Uljanovsku budou moci přistávat jen jejich letadla. Zásobování i přeprava sil půjde tedy přes ně, což bude zlatý důl," řekl český velvyslanec při NATO Martin Povejšil.

Zásobování jednotek v Afghánistánu takzvanou severní cestou, právě přes Rusko, je v současnosti přitom zhruba pětkrát dražší, než nedávno znovuotevřené pozemní trasy přes Pákistán. Islámábád si dosud účtoval poplatek zhruba 250 dolarů za přepravní kontejner.

Komunisté zuří, NATO chce z rodiště Lenina udělat překladiště

Za zřízení se neobvykle rázně postavil i staronový ruský prezident Vladimir Putin. Podle něj je taková pomoc Alianci v národním zájmu. Zároveň odmítl argument odpůrců, že překladiště NATO bude představovat přímou hrozbu a navíc v samotném srdci Ruska.

"Nemáme žádné úmysly vybudovat v Rusku základnu. Jedná se o praktické opatření, které nám umožní přepravu zbraní nesmrtícího charakteru a vojenských jednotek, které podpoří naší operaci v Afghánistánu," zdůraznil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.