Speciální přílohy
Témata, kterým natoaktual.cz věnoval zvýšenou pozornost

2020

#vimecomame - Kampaň na podporu domácího obranného průmyslu

Pod názvem „Víme, co máme“ přichází unikátní kampaň Ministerstva obrany na podporu domácího obranného průmyslu. V sérii devíti videí se představí devět českých významných firem s cílem nejen oslovit případné partnery, ale také zvýšit povědomí o českých schopnostech u domácího publika.

COVID-19 - Jak reaguje Severoatlantická aliance

Jak se Severoatlantická aliance může zapojit a jak reaguje na šíření nemoci COVID-19? Přinášíme zpravodajství a souhrn zdrojů k aktuální situaci.

2019

70 let NATO - summit v Londýně

Nejvyšší představitelé členských i partnerských států Severoatlantické aliance se po roce a půl opět sešli na vrcholném summitu, který proběhl 3. a 4. prosince 2019 v Londýně. Tento summit kromě jiného připomněl 70. výročí vzniku Severoatlantické aliance.

Veletrh obranných technologií IDET 2019

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně patří mezi přední světové přehlídky obranných technologií. Letos se brány brněnského výstaviště otevřely od 29. do 31. května. 

Naše bezpečnost není samozřejmost

Šestý ročník národní konference Naše bezpečnost není samozřejmost proběhla jako součást státní ceremonie k připomenutí 20 let od vstupu České republiky do NATO 12. března 2019 na Pražském hradě. Kromě nejvyšších ústavních činitelů zde vystoupili prezidenti zemí Visegradské čtyřky a zástupkyně generálního tajemníka NATO.

2018

Naše bezpečnost není samozřejmost

V. národní konference se konala při příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa, a cílem tohoto ročníku tak mimořádně bylo ohlédnout se za uplynulým stoletím české a slovenské historie a zhodnotit vliv geopolitiky, svobody a demokracie na vývoj v naší zemi.

Summit NATO v Bruselu

Nejvyšší představitelé členských i partnerských států Severoatlantické aliance se opět setkali na summitu, který se uskutečnil 11. a 12. července 2018 v novém sídle Aliance v Bruselu. V tomto speciálu přinášíme základní informace o summitu, včetně souhrnu zpravodajství na natoaktual.cz. 

2017

Naše bezpečnost není samozřejmost

IV. národní konference nejen shrnula hlavní změny v bezpečnostním prostředí za poslední rok jak z pohledu ČR, tak mezinárodních institucí, ale hledala i odpověď na otázku, jak by měla a mohla ČR tyto změny reflektovat. Vzhledem ke konání před českými parlamentními volbami se zaměřovala na bezpečnostní a obranné aspekty volebních programů sněmovních politických stran.

2016

Hybridní válka jako nový fenomén v bezpečnostním prostředí Evropy II.

V návaznosti na úspěšný první ročník výzkumně-prezentačního projektu v roce 2015 na téma hybridních hrozeb realizovalo Jagello 2000 – opět ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v Praze a Masarykovou univerzitou v Brně – v roce 2016 druhý ročník workshopu Hybridní válka jako nový fenomén v bezpečnostním prostředí Evropy, nově s podtitulem Increasing Resilience: Following NATO Summit’s Recommendation To Countering Hybrid Threats.

Summit NATO ve Varšavě

Nejvyšší představitelé členských i partnerských států Severoatlantické aliance se po dvou letech setkají na summitu NATO, který se tentokrát uskuteční 8. a 9. července 2016 ve Varšavě. V tomto speciálu přinášíme základní informace o summitu, včetně souhrnu zpravodajství na natoaktual.cz. 

Naše bezpečnost není samozřejmost

III. národní konference nejen shrnula hlavní změny v bezpečnostním prostředí za poslední rok jak z pohledu ČR, tak mezinárodních institucí, ale hledala i odpověď na otázku, jak by měla a mohla ČR tyto změny reflektovat.

Uprchlická a migrační krize a role NATO

Jak je NATO zapojeno do reakce na migrační a uprchlickou krizi? Přinášíme souhrn zdrojů a zpravodajských materiálů k tématu. 

2015

Hybridní válka jako nový fenomén v bezpečnostním prostředí Evropy

Jagello 2000 společně s Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně (FSS MU) a ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice realizovalo od května do září 2015 výzkumně prezentační projekt, jehož výsledkem je odborný podklad k tématu hybridní války.

Mise českých letců na Islandu

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island, který nemá vlastní armádu.

Veletrh IDET

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně patří mezi přední světové přehlídky obranných technologií. Letos se brány brněnského výstaviště otevřely od 19. do 21. května.

Naše bezpečnost není samozřejmost

II. národní konference nejen shrnula hlavní změny v bezpečnostním prostředí za poslední rok jak z pohledu ČR, tak mezinárodních institucí, ale hledala i odpověď na otázku, jak by měla a mohla ČR tyto změny reflektovat.

2014

Summit NATO ve Walesu

Summit NATO se po 24 letech vrací na britskou půdu. Původně měl řešit především budoucí směřování Severoatlantické aliance po ukončení mise ISAF v Afghánistánu. Události na Ukrajině však podstatně ovlivnily jeho agendu.

Krize na Ukrajině

Ukrajinci po krvavě potlačených protivládních demonstracích v únoru sesadili prezidenta Viktora Janukovyče a plánují nové volby. Rusko v reakci obsadilo ukrajinský polostrov Krym. NATO považuje u krajinskou krizi za nejvážnější hrozbu pro evropskou bezpečnost od konce "studené války".

15 let Česka v NATO

Ryze národní konferencí si nejvyšší ústavní představitelé, politici i diplomaté připomenou 15 let od vstupu České republiky do NATO.

2013

Krize v Sýrii

Boje mezi syrským režimem Bašára Asada a opozičními povstalci trvají dva roky. Krize graduje kvůli použití chemických zbraní na několika místech v zemi.

Dny NATO v Ostravě

Symbolickým odletem obřího transportního stroje Ruslan skončily Dny NATO v Ostravě. Dvoudenní show přilákala o víkendu na mošnovské letiště i přes nevyzpytatelné počasí na 145 tisíc diváků.

Extrémně přes Jeseníky

Na desítky kilometrů dlouhé putování napříč divokými Jeseníky se vydalo šedesát vojáků ze šesti zemí. V extrémním armádním závodě Winter Survival zdolávali skály, rokle, potoky i náročné adrenalinové úkoly.

Veletrh obranných technologií IDET

Letos očividně skromnější a co do plochy podstatně menší. Veletrh obraných a bezpečnostních technologií IDET i přesto splnil očekávání vystavovatelů i návštěvníků, kterých na brněnské výstaviště přišlo přes 25 tisíc. Potvrdilo se, že patří mezi přední světové přehlídky obranných technologií.

2012

Krize v Sýrii a zapojení NATO

V obavě před rozšířením konfliktu probíhajícím v Sýrii i do sousedícího Turecka požádala v listopadu 2012 Ankara Severoatlantickou alianci o pomoc s ochranou svého území a populace. Začátkem prosince 2012 NATO rozhodlo, že Turecku pomůže posílením systému integrované protivzdušné obrany a na místo vyšle protiraketové střely Patriot.

Dny NATO v Ostravě

Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil Armády České republiky jsou ojedinělou nekomerční přehlídkou, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, vězeňská služba a další složky.

Summit NATO v Chicagu

Do USA se vrátilo pořadatelství summitu NATO po třinácti letech, když v roce 1999 Aliance ve Washingtonu oslavila své 50. výročí.

2011

Operace NATO v Libyi

Od března do října 2011 NATO vedlo vojenskou operaci Unified Protector v Libyi. Pod mandátem OSN vynucovali spojenci dodržování zbraňového embarga a bezletové zóny a chránili civilní obyvatelstvo.

Veletrh IDET

Obranné a bezpečnostní veletrhy IDET a PYROS/ISET v Brně patří "do první evropské ligy". Potvrdil to zájem vystavovatelů i rekordní počet návštěvníků.

2010

Summit NATO v Lisabonu

Klíčovým momentem summitu bylo schválení nové strategické koncepce NATO. V pořádí třetí dokument od konce studené války určuje strategické priority Aliance na další desetiletí.

2009

Češi chrání Pobaltí

Čeští piloti s gripeny střežiili vzdušný prostor nad třemi pobaltskými republikami. Šlo o přelomovou misi, v dobách Československa ani v novodobé historii České republiky nebylo české taktické letectvo nasazeno v zahraničí.

Flying Rhino

Největší letecké manévry nad územím Česka. Do cvičení Flying Rhino - Létající nosorožec, se zapojí desítky letounů a přes 3 500 vojáků ze sedmi zemí.

Veletrh obranných technologií IDET

Jubilejní desátý mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET, který patří mezi nejvýznamnější evropské i světové akce tohoto druhu.

Strategická koncepce NATO

Stávající koncepce pochází z roku 1999 a již neodráží reálie světa ve 21. století. Nový klíčový dokument má pojmenovat a utřídit výzvy, na něž má Aliance reagovat.

Operace Allied Force

Deset let od zahájení leteckých úderů NATO, které měly donutit jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče k ukončení všech vojenských akcí a násilí v Kosovu.

Deset let Česka v NATO

Speciální příloha k desátému výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance.

Summit NATO ve Štrasburku a Kehlu

NATO slaví šedesátiny. Vrcholná schůzka Aliance proběhla poprvé ve dvou státech najednou – ve francouzském Štrasburku a německém Kehlu a Baden-Badenu.

2008

Česká mise v Lógaru

Speciál o prvních měsích nové české mise v Afghánistánu. Provinční rekonstrukční tým složený z vojáků i civilistů má na starost obnovu a rozvoj celého regionu.

Veletrhy PYROS a ISET

Jeden z největších evropských veletrhů požární a bezpečnostní techniky a služeb na brněnském výstavišti.

Armádní kurz přežití pro novináře

Speciální kurz přežití pro české novináře a humanitární pracovníky. Vojenští experti civilisty učí, jak zvládat krizové situace v oblastech válečných konfliktů a přírodních či humanitárních katastrof.

Summit NATO v Bukurešti

Vrcholná schůzka Aliance v Rumunsku. Mezi hlavní témata patřila mise NATO v Afghánistánu, protiraketová obrana a také další rozšiřování. Pozvánku ke vstupu dostaly dva státy - Albánie a Chorvatsko.

Extrémní závod Winter Survival

Další ročník extrémního armádního závodu v zimním přežití. Mezinárodní mistrovství Winter Survival nemá podle organizátorů obdoby.

2007

25 let služby AWACS

Speciální letouny včasné výstrahy AWACS slaví čtvrtstoletí služby v NATO. Velkolepé oslavy přilákaly na základnu v německém Geilenkirchenu desetitisíce návštěvníků z celé Evropy. 

Mezinárodní veletrh IDET

Na brněnském výstavišti začal mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET. Do Brna se sjeli armádní představitelé i zástupci NATO. Třídenní akci provázejí přísná bezpečnostní opatření.

Americký radar v Brdech

Speciální příloha věnovaná americké protiraketové obraně a případnému umístění radarové stanice na území České republiky.

Kurz přežití

Únos, strastiplné zajetí, výslechy i mučení a nakonec vysvobození. To vše si připravili armádní experti na české novináře a humanitární pracovníky, kteří se Vyškově účastní speciálního kurzu přežití. 

Extrémní závod napříč Jeseníky

Desítky kilometrů pěšky divokou zimní horskou krajinou s veškerou výbavou na zádech, zdolávání skalních stěn i roklin, nebezpečí zranění a nevyzpytatelné počasí. Takový je extrémní závod Winter Survival.

2006

Summit NATO v lotyšské Rize

Vrcholná schůzka Severoatlantické aliance v lotyšské metropoli Rize. Dějištěm summitu se poprvé stává území bývalého Sovětského svazu.

Armáda cvičí novináře a humanitární pracovníky

Ve Vyškově probíhá speciální kurz přežití, který armáda pořádá každoročně pro reportéry a členy humanitárních organizací.

Pomoc NATO v africkém Dárfúru

Historicky první mise NATO na africkém kontinentu. Aliance pomáhá s logistikou jednotek Africké unie a s výcvikem vojáků.

Armádní závod Winter Survival

Náročný týdenní závod v zimním přežití přilákal do Jeseníků 18 vojenských družstev ze tří zemí.  

2005

Průzkumníci v Afghánistánu

Čeští vojáci se zapojili do mise v Afghánistánu. Čtyřicítka průzkumníků působila v okolí Fajzabádu v provincii Badakšan na severovýchodě země.

Schůzka Bush - Putin v Bratislavě

Severní Korea ani Írán nesmějí vlastnit jaderné zbraně. Při společném jednání v Bratislavě se na tom shodli americký prezident George Bush a jeho ruský protějšek Vladimir Putin.

Gripeny pro české letectvo

Chvíle, kdy na ranvej čáslavského letiště dosedl první Gripen s výsostnými znaky vojenského letectva České republiky, znamená konec éry sovětských stíhačů v českých barvách.

Extrémní armádní závod v přežití

Speciální zpravodajská příloha k extrémnímu armádnímu závodu Winter Survival v Jeseníkách.

2004

Síly rychlé reakce NATO

Speciální mnohonárodní jednotky, které slouží Alianci v případě, když je nutné okamžitě zasáhnout kdekoli na světě. Jednotky jsou připraveny vykonávat různé druhy misí, včetně civilní ochrany, mírových operací nebo použití síly.

Summit NATO v Istanbulu

Vrcholná schůzka Aliance v tureckém Istanbulu ve znamení sporů kolem Iráku a Afghánistánu.

Deník z kurzu přežití

Únos tří českých novinářů v Iráku připomněl, jak snadnou obětí války se mohou stát reportéři. Česká armáda proto ve Vyškově pořádá pro novináře speciální kurz.

Pět let Česka v NATO

Před pěti lety, 12. března 1999, se Česká republika oficiálně stala řádným členem Organizace Severoatlantické smlouvy. Výroční speciál.

Winter Survival

Armádní týmy šesti zemí se utkaly v zimním přežití. V Jeseníkách odstartoval extrémní závod tříčlenných družstev Winter Survival, který nemá na světě obdoby.

2003

Čeští chemici

Čeští armádní chemici vybudovali pro NATO novou multinárodní jednotku chemické, biologické, radiologické a jaderné ochrany.

Závod Winter Survival

Dovednosti, vytrvalost, tvořivost, týmová spolupráce a moře adrenalinu. Takový je extrémní armádní závod Winter Survival.

2002

Summit NATO v Praze

Šéfové Severoatlantické aliance v české metropoli pozvali v listopadu roku 2002 ke vstupu do NATO Bulharsko, Estonsko, Litvu, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Podpořili také úsilí OSN odzbrojit Irák a rozhodli o zřízení sil rychlé reakce.

Historický summit NATO - Rusko

Devatenáct nejvyšších představitelů zemí NATO podepsalo v Pratica di Mare s Ruskem dohodu o vytvoření nové rady. Deklarace zajistí novou kvalitu vztahů mezi aliancí a Moskvou.