Americké nabídky na vrtulníky zkoumá čtyřicetičlenný tým expertů

27. června 2019  19:37
Americkou nabídku na dodávky tuctu vrtulníků pro českou armádu už začala zkoumat a posuzovat tým čtyřiceti expertů. Američané nabízejí buď 12 víceúčelových vrtulníků Black Hawk, nebo 8 víceúčelových strojů Venom a 4 bitevní Viper. Součástí kontraktu mají být i zbraňové systémy, munice, výcvik a servis.  
Bitevník AH-1Z Viper a víceúčelový bratříček UH-1Y Venom | foto: Bell Helicopters

„Již začala pracovat odborná komise složená ze čtyř desítek zástupců ministerstva a armády. Mají za úkol obdržené nabídky posoudit, vyhodnotit a doporučit další postup,“ potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Američané upřesnili nabídku vrtulníků pro armádu. Cena šla výrazně dolů

Nabídku v pondělí oficiálně předal ministru obrany Lubomíru Metnarovi americký velvyslanec Stephen B. King. Upřesnění nabídky ministerstvo obrany očekávalo v rámci vyjednávání s americkou administrativou a probíhajícího průzkumu trhu.

Americká strana oficiálně předložila dvě varianty. Tou první je dodávka 12 kusů vrtulníků UH-60M Black Hawk v celkové hodnotě 589,9 milionu dolarů, tedy zhruba 13,2 miliardy korun. Původní maximální částka schválená americkým Kongresem v květnu činila 800 milionů dolarů.

Druhou variantou, kterou Američané nabízejí, je prodej osmi kusů vrtulníků UH-1Y Venom a k tomu čtyř kusů bitevních AH-1Z Viper celkově za 645,9 milionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba 14,5 miliardy korun. Původní maximální částka schválená americkým Kongresem přitom činila 780 milionů dolarů.

„Navíc formu pořízení vláda - vláda, která přináší řadu výhod a záruk, nám nikdy reálně žádná vláda kromě americké nenabídla,“ uvedl Pejšek s tím, že USA jen minimu zemí dávají dvě podobné exkluzivní nabídky. Jde navíc o stejné ceny, za které by nakupovala americká armáda. Součásti nabídky jsou kromě samotných vrtulníků také zbraňové systémy, munice, údržba, zaškolení a výcvik.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.