Vláda posílá české vojáky k syrským hranicím

9. ledna 2013  17:13
Vláda Petra Nečase vyhověla urgentní žádosti NATO a schválila vyslání čtyř českých vojáků do Turecka k hranici se Sýrií. Specialisté ze 101. spojovacího praporu z Lipníka nad Bečvou se budou podílet na ochraně před útoky ze syrské strany.  
Protiraketový systém Patriot | foto: Nizozemské ministerstvo obrany

Po zasedání kabinetu to potvrdil premiér Petr Nečas. Do mise by měli čeští vojáci odcestovat ještě v lednu. V Turecku zůstanou zatím do dubna.

Čeští vojáci půjdou chránit Turecko před syrským režimem

Pak by je v případě potřeby mohli vystřídat další specialisté. Alianční mise na ochranu Turecka by měla trvat rok. Podle Nečase ale není v tuto chvíli jasné, zda se Česko zapojí v celé délce. "Zatím nepočítáme s nějakým rozšířením," dodal premiér.

Vyslání vojáků už nemusí odsouhlasit parlament. Jejich nasazení totiž spadá do již schváleného dvouletého plánu zahraničních operací a bylo by hrazeno z rozpočtu ministerstva obrany. Dopravu zajistí NATO.

Půjde čtyři spojaře s takzvaným nasaditelným spojovacím modulem (DCM - Deployable Communication Module). Jde o soupravu kontejnerů se spojovací technikou. Češi budou dohlížet na spojení mezi rozmístěnými bateriemi protiraketového systému Patriot a aliančním velením.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.