Vláda posílá české vojáky k syrským hranicím

9. ledna 2013  17:13
Vláda Petra Nečase vyhověla urgentní žádosti NATO a schválila vyslání čtyř českých vojáků do Turecka k hranici se Sýrií. Specialisté ze 101. spojovacího praporu z Lipníka nad Bečvou se budou podílet na ochraně před útoky ze syrské strany.  
Protiraketový systém Patriot | foto: Nizozemské ministerstvo obrany

Po zasedání kabinetu to potvrdil premiér Petr Nečas. Do mise by měli čeští vojáci odcestovat ještě v lednu. V Turecku zůstanou zatím do dubna.

Čeští vojáci půjdou chránit Turecko před syrským režimem

Pak by je v případě potřeby mohli vystřídat další specialisté. Alianční mise na ochranu Turecka by měla trvat rok. Podle Nečase ale není v tuto chvíli jasné, zda se Česko zapojí v celé délce. "Zatím nepočítáme s nějakým rozšířením," dodal premiér.

Vyslání vojáků už nemusí odsouhlasit parlament. Jejich nasazení totiž spadá do již schváleného dvouletého plánu zahraničních operací a bylo by hrazeno z rozpočtu ministerstva obrany. Dopravu zajistí NATO.

Půjde čtyři spojaře s takzvaným nasaditelným spojovacím modulem (DCM - Deployable Communication Module). Jde o soupravu kontejnerů se spojovací technikou. Češi budou dohlížet na spojení mezi rozmístěnými bateriemi protiraketového systému Patriot a aliančním velením.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.