natoaktual.cz

Armáda může koupit americké vrtulníky, úřad znovu zamítl stížnost Italů

16. listopadu 2020  15:49
Ministerstvo obrany může pokračovat v nákupu vrtulníků Venom a Viper pro armádu za 17 miliard korun od amerického výrobce Bell. Úřad na ochranu hospodářské soutěže zamítl rozklad italské společnosti Leonardo, která si na nákup vrtulníků z USA opakovaně stěžovala.  

Bitevník AH-1Z Viper a víceúčelový bratříček UH-1Y Venom | foto: Bell Helicopters

Italský výrobce Leonardo si stěžoval na postup při výběru vrtulníků pro českou armádu počátkem roku. Úřad na ochranu hospodářské soutěže v srpnu stížnost zamítl, ale italský výrobce podal proti rozhodnutí takzvaný rozklad.

„Obdrželi jsme rozhodnutí předsedy ÚOHS, kterým zamítá rozklad společnosti Leonardo a její návrh na uložení zákazu plnění smlouvy na americké vrtulníky,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) na twitteru.

Bylo tak potvrzeno původní rozhodnutí ÚOHS ze srpna. „Pro modernizaci naší armády je to dobrá zpráva,“ dodal ministr.

Italský výrobce požadoval, aby úřad ministerstvu zakázal plnit již podepsanou smlouvu s USA, protože ministerstvo obrany podepsalo s firmou Bell smlouvu loni v prosinci ještě v době, kdy běžela doba na vypořádání námitek a kdy zákon smlouvu zakazuje podepsat.

Firma Leonardo se o zakázku na dodávky dvanácti vrtulníků pro armádu ucházela se strojem AW-139M. Ministerstvo ale upřednostnilo stroje amerického výrobce Bell a uzavřelo smlouvu na úrovní vláda-vláda. V roce 2023 má armáda dostat první z osmi víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř bitevních strojů AH-1Z Viper.

ÚOHS Leonardu nevyhověl opakovaně. Poprvé zamítl stížnost už před rokem z formálních důvodů. V srpnu sice konstatoval, že ministerstvo postupovalo v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, a hrozil mu „citelnou pokutou“, ale s odkazem na bezpečnostní zájmy republiky však plnění smlouvy nezakázal.

O výši možné pokuty ovšem ministerstvo obrany dosud nemá žádné informace.

Armáda ukázala kamufláž nových vrtulníků Viper a Venom

Italský výrobce chtěl za 12 svých vrtulníků zhruba polovinu sumy amerických. Podle obrany však stroj nesplňoval jeden ze základních požadavků armády, která požadovala v boji prověřený vrtulník.

„Chceme vrtulníky s certifikovanou výzbrojí a formou vláda-vláda. Takovou nabídku nedal nikdo jiný, pouze Spojené státy,“ konstatoval už dříve Metnar. Obrana proto zvolila americké stroje. Podle Metnara už obrana poslala počátkem roku do USA první splátku ve výši 900 milionů korun a armáda s Američany intenzivně jedná o výcviku pilotů a personálu.

Americké stroje mají nahradit především dosluhující bitevní vrtulníky Mi-24/35 sovětské respektive ruské výroby.

inc natoaktual.cz
zpět na článek