Armáda koupí americké vrtulníky Venom a Viper. Smlouva bude do konce roku

22. srpna 2019  12:58,  aktualizováno  17:03
Česká armáda dostane americké víceúčelové vrtulníky Venom a bitevní stroje Viper. Během návštěvy vrtulníkové základny u Náměstě nad Oslavou to oznámil ministr obrany Lubomír Metnar. Stroje i s výzbrojí mají podle něj vojáci dostat v roce 2023.  
Bitevník AH-1Z Viper a víceúčelový bratříček UH-1Y Venom | foto: Bell Helicopters
galerie Nabídka amerických vrtulníků pro českou armádu

Podle Metnara (za ANO) je varianta vrtulníků Venom a Viper vhodnější, než pořízení pouze víceúčelových vrtulníků. Nabídky v uplynulých týdnech posuzovala expertní komise ministerstva a armády.

„Posoudili jsme obdržené nabídky a na základě armádního doporučení jsme se rozhodli pro variantu, která zahrnuje osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové stroje AH-1Z Viper. Smlouvu bychom chtěli uzavřít do konce roku,“ řekl Metnar.

Smlouva by podle Metnara mohla být podepsána do konce letošního roku. Stroje by měli mít vojáci k dispozici v roce 2023.

Americká vláda Česku koncem června nabídla dvě varianty. Buď 12 víceúčelových vrtulníků UH-60M Black Hawk za zhruba 13,2 miliardy korun nebo 8 víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a k tomu 4 bojové stroje AH-1Z Viper celkově za přibližně 14,5 miliardy korun. Cena má zahrnovat také výzbroj, munici, údržbu, náhradní díly a zaškolení.

Vláda s premiérem Andrejem Babišem avizovala, že chce nové vrtulníky pořídit na úrovní vláda-vláda. Má být garancí bezpečnosti a transparentnosti a umožní kromě dodání techniky i širší vojenskou spolupráci. Zaručuje dodávky za stejných finančních podmínek jako v případě akvizic pro americkou armádu. S prodejem už souhlasil i americký Kongres.

„Byl jsem detailně seznámen s akvizicí týkající se nových vrtulníků. Mělo by jít o čtyři bitevní a osm přepravních moderních strojů. Vojáci je potřebují. Chceme, aby se nákup realizoval co nejdříve. Dodávky by měly začít v roce 2023,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

Nabídka amerických vrtulníků pro českou armádu

Nabídka amerických vrtulníků pro českou armádu

Čeští vojáci by tak měli získat bojem prověřené stroje. UH-1Y Venom, o jehož nákupu pro českou armádu se hovoří už tři roky, patří do takzvané linie vrtulníků „Huey“, sahající k jeho předchozím modelům nasazeným v bojových akcích ve Vietnamu. Dvoumotorový střední vrtulník je následovník slavného UH-1 Iroquois. Americká námořní pěchota si objednala celkem 160 těchto nejnovějších strojů. Bojová nasazení už prodělal od roku 2008 při operacích v Iráku a v Afghánistánu.

Bitevní Stroj AH-1Z Viper je rovněž v bojích osvědčeným nejmodernějším potomkem legendárního AH-1 Cobra, prvního specializovaného bitevního vrtulníku v historii, který během vietnamské války v podstatě definoval tuto kategorii techniky.

Oba stroje z dílen amerického výrobce Bell jsou prakticky „dvojčata“. Viper a Venom mají totiž 85% stejných dílů, což výrazně snižuje nároky na logistiku, servis, údržbu a provozní zázemí. Díky velmi podobné avionice mohou posádky UH-1Y i AH-1Z využívat i stejný letový simulátor.

„Na základě doporučení expertní komise jsme vyhodnotili, že se nám nejlépe jeví systém, který je pojmenován H1, což je kombinace vrtulníků Venom a Viper. Tato konfigurace nabízí veškeré schopnosti, které jsme požadovali,“ konstatoval náčelník Generálního štábu Aleš Opata.

Nové stroje od společnosti Bell, které jako ucelený bojový systém využívá americká námořní pěchota, splňují podle něj tři základní armádní požadavky - palebnou podporu pozemních sil, přepravu vojáků a přepravu raněných. Ve výzbroji postupně nahradí stroje Mi-24/35 ruské výroby.

Experti ale upozorňují, že by s nákupem těchto strojů mělo jít jen prvotní fází, úplný začátek přezbrojení, protože 8 víceúčelových a 4 bitevní armádě stačit nebudou. Finální stav by tak příštích letech měl znamenat zhruba tucet strojů od každého z obou typů. Později by tak logicky mělo dojít k dalšímu kontraktu v obráceném gardu - 4 víceúčelové a 8 bitevních.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.