Viper a Venom v českých barvách. Bell ukazuje podobu vrtulníků pro armádu

26. srpna 2019  9:39
Česká armáda dostane americké vrtulníky Venom a Viper. Nahradí stroje ruské výroby Mi-24/35. Vrtulníková „dvojčata" jejich výrobce Bell znovu ukázal v podobě, jak by mohla v českých službách vypadat.  
Vizualizace podoby vrtulníků Viper (v popředí) a Venom v českých barvách | foto: Bell Helicopter
galerie Vizualizace podoby vrtulníků Viper (v popředí) a Venom v českých barvách Vizualizace podoby vrtulníků Venom (v popředí) a Viper v českých barvách Bitevník AH-1Z Viper a víceúčelový bratříček UH-1Y Venom Vrtulník UH-1Y Venom americké námořní pěchoty na Dnech NATO v Ostravě Vrtulník UH-1Y Venom americké námořní pěchoty na Dnech NATO v Ostravě Vrtulník UH-1Y Venom americké námořní pěchoty na Dnech NATO v Ostravě Vrtulník UH-1Y Venom americké námořní pěchoty na Dnech NATO v Ostravě Vrtulník UH-1Y Venom americké námořní pěchoty na Dnech NATO v Ostravě Vrtulník UH-1Y Venom americké námořní pěchoty na Dnech NATO v Ostravě

Jde ale jen skutečně o možnou podobu, jak by mohly stroje vypadat. Od roku 1999 například používají české Vzdušné síly mezi výsostnými znaky nebarevnou variantu „kokardy“ - stylizované vlajky. Taktická varianta je u většiny strojů pouze stínovaná, respektive šrafovaná.

Tucet nových amerických vrtulníků, 8 víceúčelových UH-1Y Venom a k tomu 4 bojové stroje AH-1Z Viper, vyjde na přibližně 14,5 miliardy korun. Cena má zahrnovat také výzbroj, munici, údržbu, náhradní díly a zaškolení.

Pořízení právě této kombinace oznámili premiér Andrej Babiš a ministr obrany Lubomír Metnar minulý týden.

Vláda už dříve avizovala, že chce nové vrtulníky pořídit na úrovní vláda-vláda. Má být garancí bezpečnosti a transparentnosti a umožní kromě dodání techniky i širší vojenskou spolupráci. Zaručuje dodávky za stejných finančních podmínek jako v případě akvizic pro americkou armádu. S prodejem už souhlasil i americký Kongres.

Vizualizace podoby vrtulníků Venom (v popředí) a Viper v českých barvách

Vizualizace podoby vrtulníků Venom (v popředí) a Viper v českých barvách

Experti upozorňují, že by nákup těchto strojů měl být jen prvotní fází úplného začátku přezbrojení, protože 8 víceúčelových a 4 bitevní vrtulníky armádě stačit nebudou.

Finální stav by tak v příštích letech měl znamenat zhruba tucet strojů od každého z obou typů. Později by tak logicky mělo dojít k dalšímu kontraktu v obráceném gardu - 4 víceúčelové a 8 bitevních.

Bojem prověřené stroje

Čeští vojáci by tak měli získat bojem prověřené stroje. UH-1Y Venom, o jehož nákupu pro českou armádu se hovoří už tři roky, patří do takzvané linie vrtulníků „Huey“, sahající k jeho předchozím modelům nasazeným v bojových akcích ve Vietnamu.

Dvoumotorový střední vrtulník je následovník slavného UH-1 Iroquois. Americká námořní pěchota si objednala celkem 160 těchto nejnovějších strojů. Bojová nasazení už prodělal od roku 2008 při operacích v Iráku a v Afghánistánu.

Bitevní Stroj AH-1Z Viper je rovněž v bojích osvědčeným nejmodernějším potomkem legendárního AH-1 Cobra, prvního specializovaného bitevního vrtulníku v historii, který během vietnamské války v podstatě definoval tuto kategorii techniky.

Oba stroje z dílen amerického výrobce Bell jsou prakticky „dvojčata“. Viper a Venom mají totiž 85% stejných dílů, což výrazně snižuje nároky na logistiku, servis, údržbu a provozní zázemí. Díky velmi podobné avionice mohou posádky UH-1Y i AH-1Z využívat i stejný letový simulátor.

Bell rozhodnutí v oficiálním prohlášení přivítal s tím, že výhodou tohoto spojení je kompatibilita obou typů a velké množství shodných součástí.

„Myslíme si, že vrtulníky UH-1Y a AH-1Z jsou ideálním řešením pro českou armádu,“ konstatoval počátkem srpna Steve Mathias, viceprezident Bellu pro globální prodej a strategii.

Společnost podle něj už delší dobu jedná s českými firmami, které by se na výrobě vrtulníků v budoucnu podílely. Ne konkrétně na těch pro českou armádu, ale v rámci dalších zakázek jako dodavatelů globálního řetězce. Ve fázi certifikace výroby kabelových svazků a komponent pro avioniku a simulátory je už například společnost Ray Service a ve hře je například také Aero Vodochody se zkušenostmi s výrobou vrtulníků.

Podle Mathiase by Česká republika mohla být ideální zemí pro vstup Bellu na další trhy, ale také pro servis, údržbu a opravy vrtulníků mimo Spojené státy.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.