Co psala světová média o Severoatlantické alianci

V Náměšti proběhne letecké cvičení NATO

31. srpna 2012  20:22
Bitevník L-159 českých vzdušných sil na cvičení Lion Effort ve Švédsku | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

V Náměšti proběhne letecké cvičení NATO

Přes tisíc vojáků z 16 zemí se zúčastní aliančního cvičení Ramstein Rover 2012, které odstartuje příští týden na letecké základně v Náměšti nad Oslavou. Manévry, které budou letos největší a nejvýznamnější se zahraničními partnery na českém území, se zaměří na sladění činnosti pilotů a předsunutých leteckých návodčích a zvyšování kvalifikace těchto specialistů nasazovaných v Afghánistánu.

Kromě letounů L-159, které budou využívat mateřskou základnu v Čáslavi, budou ostatní letouny startovat z 22. základny letectva v Sedlci-Vícenicích u Náměště nad Oslavou. Během cvičení budou ve vzduchu například americké letouny A10, turecké F-16 nebo české L-39 a L-159. Leteckých operací se zúčastní také vrtulníky Mi-24/35, Mi-17,Mi-171, Lear Jet a PC 9. Hlavní letové dny jsou naplánovány od 10. do 21. září, kdy by měly letouny startovat kolem 09:00 a vracet se zpět do 23:00. O víkendech se létat nebude.

Kam dál?
Při cvičení NATO nad Skotskem málem došlo ke srážce letadel (2.8. 2012)

Zdroj: Prague Daily Monitor (ČR)

---

Rusko vyzvalo Západ k ukončení sankcí proti Sýrii

Ruská federace vyzvala Spojené státy a Evropskou unii k okamžitému zrušení jednostranných sankcí uvalených proti Sýrii, uvedl ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin. EU přijala na konci července sadu opatření proti režimu v Damašku, včetně zpřísněného zbrojního embarga. Spojené státy se k ní připojily počátkem srpna. Podle Ruska se tyto nové sankce rovnají blokádě Sýrie, což je v rozporu s rozhodnutím Rady bezpečnosti OSN a Ženevskými úmluvami.

Sankce prý pouze "komplikují život běžným občanům a připravují je o možnost uspokojit základní potřeby a domoci se svých práv," prohlásil Čurkin na půdě OSN.

Kam dál?
NATO popírá, že by plánovalo intervenci v Sýrii (30.8. 2012)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

´Izraelský útok íránský jaderný program nezastaví´

Nálet izraelských stíhacích letounů na íránské laboratoře by zpomalil, avšak nezastavil íránský jaderný program, prohlásil americký generál Martin Dempsey. Šéf sboru náčelníků štábů tak zdůraznil odpor Washingtonu vůči jednostranné izraelské akci, do které se americké ozbrojené síly evidentně nechtějí nechat vtáhnout.

Dempsey nechtěl spekulovat o účelu íránského jaderného programu, jelikož zpravodajské informace o záměrech nic neříkají. Varoval ale, že mezinárodní koalice, která nyní vyvíjí tlak na Teherán, by se mohla po předčasném izraelském útoku rozpadnout. Sankce proti Íránu prý jsou účinné a měly by dostat šanci na úspěch.

Kam dál?
Izrael by mohl udeřit na Írán i jen kvůli odložení výroby jaderných zbraní (16.8. 2012)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Rusko otestuje italské obrněné vozy

Dva obrněné vozy italské provenience dorazily do Ruska na zkoušky před jejich možným nákupem. Kolový tank Centauro s kanonem ráže 120mm byl ruské armádě dodán spolu s obrněncem Freccia, který disponuje zbraní ráže 25mm. Oba vozy jsou produktem konsorcia italských společností Iveco a Finmeccanica.

Testy poblíž Moskvy by měly začít v polovině září a skonči v březnu příštího roku.

Kam dál?
V NATO panuje napětí kvůli prodeji zbraní Rusku, tvrdí studie (11.5. 2012)

Zdroj: Defense News (USA)

---

IAEA: Íránský jaderný program běží navzdory sankcím. Za chvíli jej nikdo nezastaví

Hospodářské sankce a diplomatická izolace sice Írán poškodily, avšak nedokázaly zastavit jaderný program země, uvádí se v čerstvé zprávě Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA). Ta navíc varuje, že íránský jaderný program zrychluje a je stále lépe bránitelný.

Teherán je prý již jen krůček od získání potřebného množství materiálu k výrobě atomové bomby, a navíc již z větší části přesunul klíčové části programu do hluboko ukryté podzemní laboratoře, kterou nelze vybombardovat.

Závěry zprávy by podle expertů a izraelských představitelů mohly Izrael přinutit vojensky zasáhnout. Jinak bude muset přiznat neschopnost jednat na vlastní pěst. Zdroje z izraelské vlády tvrdí, že vedení země zatím ohledně dalšího postupu jasno nemá. Je však prý jasné, že čas hraje proti Tel Avivu.

Kam dál?
Obama schválil další sankce proti Íránu (1.8. 2012)

Zdroj: The New York Times (USA)

vtr; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.