natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Zpravodajské služby před pádem Afghánistánu varovaly

  19. srpna 2021  16:20
  Utajené zprávy amerických zpravodajských služeb z letošního července předvídaly možnost porážky afghánské vlády Tálibánem a varovaly před rychlým kolapsem afghánských ozbrojených sil.  

  ilustrační snímek | foto: YouTube

  Americký prezident Joe Biden a jeho poradci přitom veřejnosti ještě nedávno tvrdili, že je vysoce nepravděpodobné, že by taková rychlá porážka mohla nastat. Tento rozpor tak vyvolává otázky, proč Bidenova vláda tyto informace ignorovala a nepřipravila se alespoň na zabezpečení Kábulu a tamního letiště, kam nyní překotně musela vyslat další vojáky.

  Není však jasné, zda kromě těchto zpráv neexistovaly také jiné, které situaci v zemi viděly pozitivněji. Například jeden z vysokých vládních úředníků pod podmínkou zachování anonymity prozradil, že tajné služby žádnou jasnou a důvěryhodnou předpověď vývoje situace nenabídly.

  K tomu však měla blízko historická analýza, která byla poskytnuta Kongresu. Ta dospěla k závěru, že se Taliban poučil ze svého postupu v devadesátých letech a jako očekávanou strategii hnutí označila rychlé obsazení hraničních přechodů a hlavních měst provincií, ovládnutí severu země a následný postup na Kábul, což se také potvrdilo.

  Je ovšem otázkou, zda by mohla americká vláda konat zásadně jinak, i kdyby potřebné informace letos v červenci měla. Všechna klíčová rozhodnutí totiž byla učiněna již dlouho před tím, tedy v době, kdy se bezpečnostní komunita shodovala, že se afghánská vláda v případě útoku nejméně osmnáct měsíců udrží.

  Zdroj: Ekathimerini (Řecko), The New York Times (USA)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media