natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Zeman: Pokud Rusko zaútočí na Ukrajinu, NATO musí reagovat

  7. dubna 2014  13:32

  Prezident Miloš Zeman | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Zeman: Pokud Rusko zaútočí na Ukrajinu, NATO musí reagovat

  Západ by měl reagovat odpovídajícím způsobem, včetně vyslání sil Severoatlantické aliance na Ukrajinu, v případě, že se Rusko pokusí anektovat východní část země. Uvedl to prezident České republiky Miloš Zeman. "V okamžiku, kdy se Rusko rozhodne expandovat na východ Ukrajiny, končí zábava. V takovém okamžiku bych žádal nejen o nejpřísnější sankce ze strany EU ale také o zásah ze strany NATO," uvedl Zeman.

  Proruští demonstranti mezitím obsadili některé státní budovy na východě Ukrajiny. Proevropská vláda v Kyjevě reagovala prohlášením, že tato akce je v režii ruského prezidenta Vladimira Putina.

  Kam dál?
  SACEUR: Invaze na Ukrajinu by Rusku trvala tři až pět dnů (3.4. 2014)

  Zdroj: The Moscow Times (Rusko)

  ---

  Velitel ISAF naléhá na Kábul kvůli budoucnosti NATO v zemi

  Velitel mezinárodních sil ISAF v Afghánistánu generál Joseph Dunford vyzval afghánské představitele k podpisu dohody o budoucnosti zahraničních vojáků v zemi. Ačkoli Dunford ocenil schopnost afghánských ozbrojených složek zajistit bezpečný průběh víkendových prezidentských voleb, vyzdvihl zároveň význam dohody, jejíž podpis by zajistil setrvání přibližně 12 tisíc zahraničních vojáků v zemi i po odchodu většiny jejich kolegů na konci letošního roku.

  V zemi se mezitím začalo se sčítáním hlasů, které určí nástupce dosluhujícího prezidenta Hamída Karzáího. Průběh voleb se neúspěšně pokusili narušit ozbrojenci z řad Tálibánu. Při střetech z afghánskými ozbrojenými složkami zemřelo na 89 ozbrojenců a šestnáct členů afghánských ozbrojených sil.

  Kam dál?
  Země CSTO se připravují na stažení NATO z Afghánistánu (28.3. 2014)
  Velitel ISAF nechce úplné stažení z Afghánistánu (13.3. 2014)

  Zdroj: Financial Times (USA)

  ---

  Aliance otevřela vzdušný prostor nad Kosovem

  Severoatlantická aliance oznámila, že po 15 letech pro komerční letadla znovu otevřela vyšší letové hladiny nad Kosovem. Znovuotevření vzdušného prostoru trvalo dlouho kvůli značnému množství technických problémů, které musely být dořešeny. Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena tento krok prospěje celému západnímu Balkánu.

  Přelétávající letadla tak nyní mohou ušetřit čas i peníze díky zkrácení některých tras. Evropská organizace pro leteckou dopravu (Eurocontrol) odhaduje, že ovlivněno tím bude na 180 tisíc letů ročně, přičemž celková úspora by měla být ve výši osmnácti milionů eur.

  Kam dál?
  NATO v Kosovu zatím zůstává (2.12. 2013)

  Zdroj: Times of Malta (Malta)

  ---

  Investujte do obrany a odstrašte Rusko, vyzývá šéf NATO

  Velká Británie a její alianční partneři musí reagovat na ruskou nelegální agresi proti Ukrajině prostřednictvím zvýšení investic na obranu. V příspěvku pro The Telegraph to tvrdí generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. Členské země NATO podle něj musí modernizovat své ozbrojené síly, aby zamezily ruské snaze rozdrobit Evropu. "V dlouhodobém měřítku by nedostatečné zajištění bezpečnosti bylo mnohem nákladnější než investice vyžadované v současnosti," uvedl Rasmussen.

  Ve Velké Británii před škrty v obranném rozpočtu varovalo již množství vojenských expertů. Generál Lord Dannatt například naléhal na britskou vládu, aby v Německu ponechala 3 tisíce britských vojáků kvůli situaci na Ukrajině. Podle generála Richarda Shirreffa jsou zase škrty v obranném rozpočtu velmi riskantní.

  Kam dál?
  Británie: Státy NATO by měly kvůli Ukrajině více investovat do obrany (10.3. 2014)

  Zdroj: Telegraph (Velká Británie)

  ---

  USA posílají do Rumunska své F-16

  Pentagon vyšle do Rumunska zatím neznámý počet bojových letounů F-16, jež se mají zúčastnit vojenského cvičení a poté v zemi na delší dobu zůstat. Uvedl to rumunský ministr obrany Mircea Dusa. Rumunsko podle něj dále požaduje, aby Spojené státy a Severoatlantická aliance umístily do země svá letadla až do roku 2017, kdy Rumuni uvedou do provozu vlastní letku F-16.

  Dusa zároveň odmítl kritiku, která označuje rumunské F-16 za bazarové zboží, jež Bukurešť pořídí od Portugalska. Budou totiž vybaveny zbraněmi nejnovější generace. "Bojový letoun vybavený nejnovější technologií... je efektivní a výborný," stojí si za svým názorem Dusa.

  Kam dál?
  NATO vysílá letouny AWACS do Polska a Rumunska (11.3. 2014)

  Zdroj: Independent Balkan News Agency (Řecko)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media