natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Zeman podpořil nominaci generála Pavla na nejvyšší vojenskou funkci v NATO

  22. července 2014  16:02

  Náčelník generálního štábu AČR Petr Pavel s velitelem ISAF Josephem Dunfordem. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Zeman podpořil nominaci generála Pavla na nejvyšší vojenskou funkci v NATO

  Prezident České republiky Miloš Zeman podpořil vládní návrh na nominaci náčelníka generálního štábu Armády ČR Petra Pavla na post předsedy Vojenského výboru Severoatlantické aliance. „Samozřejmě, že vnímám nominaci pozitivně, jelikož generál Pavel je zdaleka nejlepším kandidátem na tento post,“ uvedl Zeman. Český prezident zároveň upozornil na smutnou skutečnost, že Česká republika má velmi málo zástupců na vedoucích pozicích v mezinárodních organizacích.

  Nový předseda Vojenského výboru NATO bude zvolen 20. září. Uzávěrka pro podání nominací je 31. července.

  Kam dál?
  Svět se mění a NATO musí reagovat, shodli se generálové (22.5. 2014)
  Zeman povyšoval. Náčelník štábu Pavel dosáhl nejvyšší vojenské hodnosti (8.5. 2014)

  Zdroj: Prague Post (ČR)

  ---

  Pákistánská politička navrhuje vytvořit islámskou armádu podle vzoru NATO

  Představitelka pákistánské politické strany PML-Q Salma Hashmi navrhuje, aby muslimské země vytvořily společnou islámskou armádu podle vzoru Severoatlantické aliance. Úkolem navržené armády by byla ochrana společných zájmů muslimských zemí. Návrh Hashmi je reakcí na akce Izraele proti Palestincům.

  „Izraelské bojové letouny a tanky zabíjejí stovky nevinných Palestinců včetně žen a dětí a vlády muslimských zemí tyto kroky pouze veřejně odsuzují. Když státy Západu včetně USA, Británie, Francie, Kanady a dalších byly schopny dát ruce dohromady kvůli ochraně svých zájmů a vytvořily vojenskou alianci, tak proč by muslimské země měly otálet se založením islámské armády, která by byla financována všemi muslimskými státy společně,“ uvedla Hashmi.

  Hashmi dále uvedla, že pokud by arabské státy vybraly miliardy dolarů, jež mají uloženy v amerických, švýcarských a francouzských bankách, Západ by zasáhla velká finanční krize. Vyzvala proto muslimské země, aby vytvořily společnou banku podobnou Světové bance a Mezinárodnímu měnovému fondu, do které by arabští monarchové peníze přesunuli.

  Zdroj: Dawn (Pákistán)

  ---

  Jahjaga: NATO je důležité nejen pro Kosovo, ale pro celý Balkán

  Prezidentka Kosova Atifete Jahjaga vyzdvihla roli, kterou hraje Severoatlantická aliance nejen v Kosovu, ale v regionu celého Balkánského poloostrova. NATO podle ní hraje významnou úlohu při udržování míru a stability. Jahjaga ocenila přítomnost NATO na Balkáně při příležitosti setkání s admirálem Brucem Klinganem z aliančního velitelství v Neapoli a jeho nástupcem Markem Fergusonem.

  Jahjaga a Klingan diskutovali o aktuálním politickém vývoji a také bezpečnostní situaci hlavně na severu Kosova. Priština podle kosovské prezidentky prokázala odhodlání budovat „dobré sousedské vztahy se všemi zeměmi regionu včetně Srbska“, s nímž se dohodla na normalizaci vztahů.

  Kam dál?
  Nebe nad Kosovem je po letech volné, letadla ušetří tisíce tun paliva (9.4. 2014)
  Šéf OSN chválí Srbsko a Kosovo za příkladnou spolupráci (20.11. 2013)

  Zdroj:
  B92 (Srbsko)

  ---

  Před pádem Boeingu MH17 se nedaleko něj nacházel ukrajinský bitevník, tvrdí Rusko

  Ruská armáda zachytila ukrajinský bitevní letoun SU-25 jak stoupá k Boeingu MH17 chvíli předtím, než civilní letoun havaroval. „Letadlo ukrajinských vzdušných sil bylo spatřeno při stoupání a jeho vzdálenost od Boeingu malajsijských aerolinek byla mezi třemi a pěti kilometry,“ uvedl generálporučík ruské armády Andrej Kartopolov. „Rádi bychom slyšeli vysvětlení, proč v daný čas vojenský letoun letěl poblíž koridoru pro civilní letadla na téměř stejné hladině.“

  Rusko má podle Kartopolova záběry z monitorovacího centra v Rostově, které jeho slova potvrzují. Rusko zároveň vyzvalo USA, aby zveřejnily fotografie z vesmíru, jelikož v době havárie se nad východní Ukrajinou nacházel americký satelit.

  Kam dál?
  Sestřelit boxing mohli dezertéři, separatisté tak vysoko zatím necílili (19.7. 2014)
  Raketa vylétla z území separatistů, potvrdil Obama (18.7. 2014)

  Zdroj:
  RT (Rusko)

  ---

  Polsko chce větší podporu ze strany NATO kvůli Ukrajině

  Zástupci Polska budou po Severoatlantické alianci žádat aktualizované vojenské plánování pro východní část Aliance, nové mechanismy, které zkrátí proces hledání konsensu v případě konfliktu, a hlavně umístění aliančních a amerických základen a infrastruktury na území Polska, Rumunska a Pobaltí. S rostoucí neústupností Polska v těchto otázkách však přichází problém, jak se s ní Aliance vyrovná. „Nejdůležitější je vnímání hrozeb,“ tvrdí analytik Judy Dempsey z Carnegie Europe. „A v případě členů NATO neexistuje žádná společná hrozba.“

  Podle Dempseyho Polsko pracovalo velmi tvrdě, aby splnilo očekávání NATO. „Vlastně pracovali ze všech nejtvrději.“ Přesto Polsko trpí svým postavením, které je nižší než v případě USA, Británie, Francie a Německa. Jeho snahy o vůdčí postavení v politické a vojenské oblasti tak zatím vždy vyšly na prázdno.

  Kam dál?
  Merkel nepodporuje trvalé působení NATO ve východní Evropě (4.7. 2014)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media