Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Zadrželi jsme ruské špióny na základně NATO, hlásí Litva

Vydáno 02.01.2015

Na litevské základně Šiauliai působili loni i čeští vojáci. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Zadrželi jsme ruské špióny na základně NATO, hlásí Litva

Několik údajných ruských špiónů uvnitř litevských ozbrojených sil bylo zadrženo litevskou národní generální prokuraturou kvůli obvinění, že prováděli špionáž pro „zahraniční zpravodajskou službu“ a úřady nevylučují zapojení Ruska.

Zadržení proběhlo ve městě Šiauliai, u kterého je alianční základna. Jedna z osob měla pracovat i přímo na letecké základně Zoknai. Odtud probíhá alianční mise na ochranu vzdušného prostoru celého Pobaltí.

Údajně byla zadržena i osoba, které špióni měli podávat zprávy. Celá věc se prozatím prošetřuje.

Zdroj: Newsweek (Velká Británie)

---

Mise ISAF skončila, v Afghánistánu začíná nebojová mise NATO

Poslední francouzští vojáci uspořádali v Afghánistánu ceremoniál, jenž ukončil jejich nasazení v zemi. Končí tím bojová mise Severoatlantické aliance a začíná nová, nebojová, a to pod názvem „Rozhodná podpora“, která má za cíl „výcvik a podporu“.

Konflikt s Tálibánem stále v Afghánistánu probíhá. „Hrozba pořád existuje, povstalci jsou stále aktivní, ale to, co jsme dokázali za posledních třináct let, je významné z hlediska vládnutí, rozvoje, i bezpečnosti,“ uvedl generál Gratien Maire, zástupce francouzského náčelníka generálního štábu.

Tálibán ukončení mise ISAF oslavuje, ale upozorňuje, že mírová jednání nemohou proběhnout, dokud ze země neodejdou všechna cizí vojska.

Kam dál?
Mise ISAF končí, Resolute Support začíná (29.12. 2014)

Zdroj: The Nation (Pákistán)

---

Německo mělo pomáhat se seznamem cílů v Afghánistánu

Němečtí opoziční zákonodárci žádají vyšetření zprávy Severoatlantické aliance o tom, že se německé zpravodajské služby podílely na vytváření seznamu cílů Tálibánu, že se německá armáda podílela na vytváření seznamu cílů Tálibánu. Někteří lidé z tohoto seznamu byli následně zabiti. Německo bylo podle dokumentu NATO mezi zeměmi, které přidávaly jména povstalců na seznam Aliance „Joint Prioritized Effects List, JPEL“.

„Musí být co nejdříve jasné, zda se německá armáda nebo BND [Spolková zpravodajská služba] podílely na cílených zabíjeních v rámci mise ISAF,“ uvedla právnička německé Strany zelených Agnieszka Brugger.

Podplukovník Markus Beck ale vysvětluje, že vytváření seznamu se odehrávalo „pouze s cílem zadržování dotyčných osob. NATO podle něj používá pojem „neutralizován“, pokud je cíl „nevýkonný nebo nepoužitelný po omezenou dobu,“ a ne zabit.

Kam dál?
Obamovy seznamy: pochybná historie cílených útoků v Afghánistánu (30.12. 2014)

Zdroj: Yahoo News (USA) 

---

Rusko: NATO je nadále zodpovědné za bezpečnost v Afghánistánu

Severoatlantická aliance nadále podle Ruska nese zodpovědnost za udržování bezpečnosti v Afghánistánu i po stažení svých vojsk ze země. „Očividně aktivity ISAF (Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil) neuspěly ve snaze stabilizovat situaci v Afghánistánu (posledních) třináct let,“ uvádí vyjádření ruského ministerstva zahraničí. „Bezpečnostní hrozby v několika dimenzích včetně náboženského extremismu, terorismu, drogových zločinů, se kterými se mise snažila bojovat od roku 2001, nejen přetrvávají, ale mají tendenci ještě stoupat,“ uvádí se v prohlášení.

Moskva tvrdí, že NATO má zodpovědnost za výcvik afghánské policie a vojáků a za udržování bezpečnosti v Afghánistánu. Zvláštní ruský prezidentský vyslanec v Afghánistánu Zamir Kabulov informoval, že stažení vojsk ISAF bylo „nesmírně nevhodné“ a obvinil Západ, že neuděl od roku 2001 nic podstatného pro zlepšení afghánské ekonomiky.

Zdroj: Global Times (Čína) 

---

Naplní Tálibán své hrozby a ujme se opět kontroly nad Afghánistánem?

Je otázkou, zda je Tálibán schopný naplnit své hrozby a opět se ujmout kontroly nad Afghánistánem poté, co se západní aliance stáhne ze země. Prohlašování vítězství Tálibánu bylo téměř nevyhnutelné s vyhlášením konce bojové mise v Afghánistánu. Tálibán tvrdí, že vyhrává celých třináct let, i když důkazy ukazovaly opačně.

Jedním z cílů mise bylo donutit Tálibán k vyjednávání, aby se konflikt nadobro vyřešil. Ale ve chvíli, kdy byl v roce 2010 vyhlášen záměr stáhnout alianční vojska ze země, Tálibán věděl, že musí jen čekat.

Afghánistán má nyní díky snahám Západu armádu o síle 200 000 mužů. Navíc v zemi zůstane na 18 000 zahraničních vojáků jako pomoc a podpora v případě potřeby. Pokud Západ bude pokračovat v podpoře Afghánistánu při boji proti Tálibánu, tak má tato země šanci.

Kam dál?
Taliban ohlásil „porážku“ NATO v Afghánistánu (30.12. 2014)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

 

ist; natoaktual.cz