V poslední době jsou v Afghánistánu viněny z civilních úmrtí především mezinárodní síly ISAF. Z poslední zprávy OSN však vyplývá, že drtivá většina počtu zabitých civilistů padá na vrub Talibanu. Jedná se o 75 % zabitých, přičemž nejde o malé číslo, v loňském roce bylo podle OSN zabito 2 777 afghánských civilistů. Jde tak o 15% nárůst oproti roku 2009.
Zpráva magazínu Science, která je založena na datech poskytnutých silami ISAF, má trochu jiné údaje. Hovoří o 2 537 zabitých civilistů dohromady v letech 2009-2010, přičemž loňský rok přinesl o 19 % civilních úmrtí více. Podle zprávy může za 80 % úmrtí Taliban. V časopise tak stojí, že "se ISAF stala bezpečnější bojující stranou, která se chová mírněji k místní populaci".
Taliban tak i po zveřejnění některých videonahrávek zachycující zabíjení civilistů ztrácí v zemi postupně podporu. To však nemění nic na tom, že podobné incidenty zaviněné ISAF vzbuzují v Afghánistánu nevoli. Afghánský prezident Hamíd Karzáí například odmítl omluvu velitele NATO Davida Petraeuse za smrt devíti afghánských chlapců.
Čtěte také:
Obama zarmoucen smrtí afghánských civilistů
NATO vyšetří civilní ztráty v Afghánistánu
Zdroj: Fox News (USA)
Jižní Amerika, Sýrie a Africká unie proti zásahu v Libyi
Několik států světa odmítlo jakoukoliv vojenskou intervenci v rozbouřené Libyi, a to i přes volání po posílení bezletových zón nad tímto severoafrickým státem. Případnou intervenci tak odsoudila například Sýrie, či Africká unie. Důvodem je zejména snaha o zachování suverenity a teritoriální integrity Libye.
Proti intervenci jsou však i státy jižní Ameriky, které se bojí, že by vojenský zákrok konflikt v Libyi pouze prodloužil. Venezuelský prezident Hugo Chávez proto navrhl, aby jihoamerické státy poslaly do Tripolisu delegaci, která by zprostředkovala rozhovory mezi Kaddáfím a povstalci.To se setkalo s kladným ohlasem ostatních jihoamerických vůdců.
Odmítavé reakce přišly poté, co ministři Severoatlantické aliance rozhodli o přesunu válečných lodí do blízkosti Libye. "Tyto lodě posílí alianční připravenost, což je v současné chvíli klíčové, a zlepší monitorování situace," uvedl k rozhodnutí generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.
Čtěte také:
NATO jedná o situaci v Libyi
NATO zahájilo permanentní monitorování Libye
NATO diskutuje o použití síly v Libyi
Zdroj: Xinhua (Čína)
Server WikiLeaks poodkryl rozmrazování vztahů NATO-Rusko
Uniklé zprávy zveřejněné serverem WikiLeaks ukazují, že rozmrazování vztahů mezi Ruskem a USA, které probíhalo od března 2009 nebylo vůbec jednoduchým procesem. Oficiální zprávy se často lišily od těch zákulisních, či skřípala jednání s ruským vyslancem při NATO Dmitrijem Rogozinem.
Podle uniklých informací Rogozin v květnu 2009 vysvětloval americkému velvyslanci Kurtu Volkerovi svoji protialianční rétoriku. Ta prý měla pouze "uklidnit ruské zastánce tvrdé linie," kteří se snažili o potopení vztahů s NATO. Jindy zase Rogozin odmítl dělat "pošťáka" mezi Bruselem a Moskvou.
Uniklé zprávy přibližují i kritiku nového generálního tajemníka NATO Anders Fogh Rasmussena. Tomu Spojené státy vytýkaly, že ve vztahu k Rusku zastává příliš mírné postoje. Ani Rusové mu přitom jeho situaci příliš neulehčovali. Prezident Dmitrij Medvěděv mu prý v prosinci 2009 řekl, že vztahy s NATO považuje za nepodstatné.
Čtěte také:
Medveděv pozval představitele NATO do Ruska
Spolupráce s NATO bude podle Ruska vzkvétat
Zdroj: Helsingin Sanomat (Finsko)
Itálie se bojí přílivu uprchlíků
Itálie usiluje o společnou námořní operaci EU a NATO, která by se zaměřila na implementaci zbrojního embarga do Libye a na zastavení přílivu uprchlíků ze severní Afriky do Evropy. Právě Itálie je totiž hlavním cílem migračních vln ze severní Afriky.
Do Itálie v poslední době dorazily tisíce nelegálních imigrantů z Tuniska. Podle italských představitelů přistálo od svržení tuniského prezidentana malém ostrůvku Lampedusa až pět tisíc Tunisanů.
Itálie se obává, že k jejím břehům směřuje až 300 tisíc uprchlíků, kteří se snaží uniknout z rozbouřené Libye. Pokud by vláda libyjského vůdce Muammara Kaddáfího padla, mohlo by se toto číslo podle odhadů vyšplhat až na 2,5 miliónu lidí.
Čtěte také:
Západ zvažuje vyslání humanitární pomoci do Libye
Itálie nabízí základny k bezletové zóně nad Libyí
Zdroj: Novinite (Bulharsko)
Rusko je proti americké protiraketové obraně u svých hranic
Rusku se nelíbí americké plány na umístnění stálých leteckých jednotek a protiraketové obrany v Polsku, pouhých 100 km od ruské oblasti Kaliningrad. "Americké plány na umístění prvků protiraketové obrany a leteckých jednotek v Polsku nás velmi zajímají a znepokojují," uvedl k tomu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexander Lukaševič.
Představitel ruského ministerstva zahraničí dále sdělil, že americké plány jsou v rozporu s výzvami ke spolupráci na summitu Rady NATO-Rusko, který se konal v loňském roce v Lisabonu. Na něm se obě strany dohodly spolupracovat na tzv. evropském protiraketovém systému.
Moskva oponuje rozmístění americké protiraketové obrany u svých hranic již dlouho. Obává se, že by tento krok představoval pro Rusko bezpečnostní hrozbu a že by narušil strategickou rovnováhu sil v Evropě.
Čtěte také:
USA v Polsku rozmístí jednotky protiraketové obrany
Zdroj: RIA Novosti (Rusko)